Największa ropucha świata na zdjęciach. Waży prawie 3 kg!

Ogromna ropucha z Australii.
Ogromna ropucha z Australii.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

23.01.2023 13:27, aktual.: 20.01.2024 15:52

Zdjęcia udostępnione przez australijskich leśników zapierają dech w piersi. Odnaleźli oni największą ropuchę świata, która przebija wagą tę wpisaną do Księgi Rekordów Guinessa. Płaz jest naprawdę ogromny!

Znaleziona w Parku Narodowym Conway ropucha to bardzo duży okaz. Leśnicy ją zważyli i sfotografowali. Płaz waży aż 2,7 kg, co sprawia, że jest cięższy od oficjalnego rekordzisty świata. Zwierzę wpisane do Księgi Rekordów Guinessa waży 2,65 kg i zostało odnalezione w Szwecji w 1991 roku.

Ogromna ropucha z Australii.
Ogromna ropucha z Australii.© Licencjodawca

Kylee Gray, która odnalazła ropuchę, była zaskoczona jej rozmiarami. Zwierzę na zdjęciach to aga, czyli ropucha olbrzymia. Ten gatunek jest uważany w Australii za inwazyjny, który sprowadzono na wyspę z Ameryki Południowej, by pomóc w walce z owadami. Płazy te są zagrożeniem dla miejscowego środowiska. Przeważnie dorastają do wielkości ok. 10-15 cm, lecz ten znaleziony przez strażników jest wyjątkowo duży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Australijscy leśnicy mówią, że szczególnie niebezpieczny dla środowiska jest rozród ropuch. Pojedyncza samica może złożyć nawet 35 tys. jaj. Ekolodzy walczą z tym gatunkiem, jak mogą, lecz plagę ropuch trudno jest powstrzymać. Kluczową rolę odgrywa zapobieganie rozrodowi gatunku. Właśnie to jest powodem, dla którego złapana ropucha została poddana eutanazji.

Ogromna ropucha ważyła aż 2,7 kg.
Ogromna ropucha ważyła aż 2,7 kg.© Licencjodawca

Ropuchy olbrzymie są nadzwyczaj drapieżne i żarłoczne. Jedzą wszystko, co napotkają – nie tylko owady, ale również inne płazy, gady oraz niewielkie ssaki. Długość ich życia to aż 15 lat, a w tym czasie mogą wyrządzić ogromne szkody środowisku Australii.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)