Największa supernowa dziesięciolecia. Fotograf ujął ją z własnego podwórka

Supernowa SN 2023ixf
Supernowa SN 2023ixf
Źródło zdjęć: © Instagram | Brennan Gilmore
Marcin Watemborski

25.05.2023 13:32, aktual.: 25.05.2023 20:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panie i panowie, największy wybuch gwiazdy w latach 20. XXI wieku właśnie został zarejestrowany. Mowa o supernowej SN 2023ixf, która została zarejestrowana na zdjęciu przez Brennana Gilmore’a, a wyłapana wcześniej przez Koichi Itagawę z Japonii.

Supernowa SN 2023ixf została zarejestrowana przez Brennana Gilmore’a nieopodal galaktyki Messier 101 (M101), która jest oddalona od Ziemi o 21 milionów lat świetlnych i znajduje się w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Fotograf obserwował tę okolicę przez tygodnie przed wybuchem. Dzięki temu udało mu się ująć zmiany zachodzące w tym obszarze nieba.

Gilmore tłumaczy, że maj każdego roku jest znany jako "sezon galaktyki". Należy przez to rozumieć, że w tym okresie Ziemia jest zwrócona w kierunku naszej galaktyki i dzięki temu astrofotografowie mogą dokonywać interesujących obserwacji oraz wychwytywać różne zjawiska. Brennan co roku uważnie przygląda się Drodze Mlecznej z nadzieją na nowe odkrycie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rok 2023 będzie wyjątkowy dla fotografa właśnie przez zdjęcie supernowej SN 2023ixf. Brennan przyznaje, że miał sporo szczęścia, ponieważ atmosfera ziemska jest zanieczyszczona przez pożary szalejące na terenie Kanady. Właściwie był też trochę przygotowany do działania, ponieważ algorytmy obsługujące jego teleskop zostały wytrenowane niedawno na pobliskim obszarze nieba, dzięki czemu uzyskał lepszą widoczność.

Gilmore mówi, że tak wielka eksplozja mogłaby oznaczać zagładę dla obcych cywilizacji w obszarze kilkudziesięciu lat świetlnych. Na szczęście ziemscy obserwatorzy mogli obserwować supernową z bezpiecznej odległości.

Marcin Watemborski, redaktor porwadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)