Zdjęcia największych zbrodniarzy III Rzeszy w kolorze

Zdjęcia największych zbrodniarzy III Rzeszy w kolorze

Obóz koncentracyjny w Dachau.
Obóz koncentracyjny w Dachau.
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
01.09.2020 10:03, aktualizacja: 26.07.2022 14:46

1 września to data wyjątkowa. To właśnie tego dnia, 81 lat temu wybuchła II wojna światowa, będąca jedną z większych klęsk ludzkości. Walki pochłonęły ogromną ilość niewinnych istnień i odsłoniły słabość ludzkiej natury.

Druga wojna światowa, która wybuchła 1 września 1939 roku to największa wojna w historii ludzkości. Rozpoczęła się do aktu agresji Niemiec na Polskę. Działania prowadzone w jej ramach zakrojone były na ogromną skalę i zakończyły się dopiero 2 września 1945 roku.

Najwięksi zbrodniarze II wojny światowej

Przedstawiając historię II wojny światowej, nie można pomijać mniej chlubnych elementów, które na stałe wpisały się w dzieje ludzkości. Mowa tutaj przede wszystkim o niemieckich zbrodniarzach, którzy przyczynili się do zagłady wielu niewinnych osób. Oto sylwetki wybranych z nich.

Rudolf Höss
Rudolf Höss© Domena publiczna

Rudolf Höss był komendantem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, członkiem NSDAP oraz SS. Sprawnie zarządzał obozem masowej eksterminacji i sprawował pieczę nad metodami przeprowadzania zbrodni ludobójstwa (komory gazowe i krematoria). Rudolf Höss został skazany na karę śmierci 2 kwietnia 1947 przez Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości w Warszawie.

Adolf Eichmann
Adolf Eichmann© Domena publiczna

Adolf Eichmann to kolejny ze znanych zbrodniarzy wojennych. Był niemiecko-austriackim funkcjonariuszem nazistowskim, którego uznaje się za głównego koordynatora ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej i osobę odpowiedzialną za wcielenie tego planu w życie. Eichmann po głośnym procesie został skazany na karę śmierci. Została ona wykonana w 1962 roku.

Karl Brandt
Karl Brandt© Domena publiczna

Karl Brandt był członkiem SS i niemieckim lekarzem, który osobiście odpowiadał za zdrowie Adolfa Hitlera, kierował programem eutanazji w III Rzeszy. Przeprowadzał również liczne eksperymenty medyczne na ludziach. Za zbrodnie przeciwko ludzkości skazano go na karę śmierci, wykonaną w 1948 roku. W trakcie swojego procesu powiedział: "Jako lekarz i człowiek muszę przyznać, że nie mogę uchylić się przed zarzutami popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, ale to, co robiłem, było rozkazem i jako żołnierz nie mogłem go nie wykonać”.

Jürgen Stroop
Jürgen Stroop© Domena publiczna

Jürgen Stroop to kolejny członek SS, odpowiedzialny za przeprowadzenie licznych działań wymierzonych przeciwko ludzkości, w tym za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim, brutalne zwalczanie partyzantów czy masową eksterminację Żydów. Stroopa skazano na karę śmierci, wykonaną w 1952 roku w więzieniu mokotowskim.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)