Nano1 to najmniejszy na świecie aparat do astrofotografii

Nano1 to najmniejszy na świecie aparat do astrofotografii
17.10.2018 12:43
Nano1 to najmniejszy na świecie aparat do astrofotografii
Źródło zdjęć: © Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)
Monika Homan
Monika Homan

TinyMos wyprodukowało w 2016 roku aparat specjalnie dla początkujących astrofotografów - mały, łatwy w obsłudze i niedrogi. Teraz przyszedł czas na jego trzy razy mniejszego następce - Nano1.

TinyMos to firma, która wyprodukowała najmniejszy na świecie aparat do astrofotografii. W 2016 roku za pomocą platformy crowdfundingowej wypuścili Tiny1 - malutki, prosty aparat zaprojektowany do fotografowania nocnego nieba. Cel kampanii osiągneli po 4 godzinach - zebrali 100 tysięcy dolarów.

Misją firmy jest udostępnienie astronomii każdemu. Założyciele TinyMos zauważyli, że sprzęt do astrofotografii jest ciężki, drogi i złożony, co nie zachęca nowych osób, które są zainteresowane astrofotografią. Chcąc sprawić, żeby sprzęt astronomiczny był bardziej przystępny dla początkujących stworzyli Tiny1.

421295032939907131
Źródło zdjęć: © Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)

Opatentowana technologia redukcji szumów pozwoliła na poprawę jakości obrazy nawet przy zastosowaniu małej matrycy o wielkości 1/3 cala. To z kolei pozwala na zastosowanie mniejszej optyki o dużych ogniskowych. Mały aparat łatwiej zabrać ze sobą na obserwacje astronomiczne, i w podróże.

Teraz TinyMos wypuszcza nowy, jeszcze mniejszy (trzy razy mniejszy!) aparat Nano1. Założenie jest takie samo - ma to być prosty, inteligentny aparat, który można zmieścić w kieszeni. Ma on pomóc początkującym astronomom czerpać przyjemność z obserwacji nocnego nieba. Wyposażony został w matrycę Sony BSI o rozdzielczości 12 megapikseli i pozwoli nam nakręcić filmy w 4K.

421295032940103739
Źródło zdjęć: © Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)

Dzięki modułowi Wi-Fi aparat połączy się z aplikacją na smartfona aby wygodnie nim sterować, pobierać zdjęcia i filmy oraz udostępniać obrazy. W ten sposób firma ma nadzieję na budowanie szerszej społeczności astronomów.

Nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów na temat najnowszego produktu TinyMos, ale jeśli będzie to mniejsza i inteligentniejsza wersja Tiny1 o poprawionej jakości obrazu, to jest to ciekawa propozycja dla początkujących astrofotografów.

421295032940300347
Źródło zdjęć: © Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)

Do Nano1 zamontujemy obiektywy z mocowanie M12 i C-Mount. Nie wiadomo jeszcze z jakim obiektywem będzie sprzedawany aparat, ani w jakiej cenie. W zestawie z jego poprzednikiem dostawaliśmy obiektyw o ogniskowej 4 mm i świetle f/1.2. Dostępne też są obiektywy 2.8 mm i 100 mm, który daje nam ekwiwalent 700 mm dla pełnej klatki. Cena Tiny1 to blisko 500 dolarów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Tiny1 jest wyposażony w oprogramowanie, które ułatwia obserwacje nieba - zawiera mapy gwiazd i konstelacji, wskazuje horyzont. Jego mniejszy brat pewnie też zostanie wyposażony w takie funkcje. Nie ma jeszcze przykładowych zdjęć, ale zobaczcie te, które wykonane zostały Tiny1.

Pojawił się za to timepalse wykonany przedprodukcyjnym Nano1.

Pre-Production - NANO1 Timelapse at Mersing, Malaysia

Może jakość nie urywa żadnej części ciała, ale biorąc pod uwagę wielkość tego urządzenia jest wystarczająca. To takie GoPro dla miłośników gwiazd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)