Nano1 to najmniejszy na świecie aparat do astrofotografii

Nano1 to najmniejszy na świecie aparat do astrofotografii
Źródło zdjęć: © Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)
Monika Homan

17.10.2018 12:43, aktual.: 17.10.2018 16:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TinyMos wyprodukowało w 2016 roku aparat specjalnie dla początkujących astrofotografów - mały, łatwy w obsłudze i niedrogi. Teraz przyszedł czas na jego trzy razy mniejszego następce - Nano1.

TinyMos to firma, która wyprodukowała najmniejszy na świecie aparat do astrofotografii. W 2016 roku za pomocą platformy crowdfundingowej wypuścili Tiny1 - malutki, prosty aparat zaprojektowany do fotografowania nocnego nieba. Cel kampanii osiągneli po 4 godzinach - zebrali 100 tysięcy dolarów.

Misją firmy jest udostępnienie astronomii każdemu. Założyciele TinyMos zauważyli, że sprzęt do astrofotografii jest ciężki, drogi i złożony, co nie zachęca nowych osób, które są zainteresowane astrofotografią. Chcąc sprawić, żeby sprzęt astronomiczny był bardziej przystępny dla początkujących stworzyli Tiny1.

Obraz
© Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)

Opatentowana technologia redukcji szumów pozwoliła na poprawę jakości obrazy nawet przy zastosowaniu małej matrycy o wielkości 1/3 cala. To z kolei pozwala na zastosowanie mniejszej optyki o dużych ogniskowych. Mały aparat łatwiej zabrać ze sobą na obserwacje astronomiczne, i w podróże.

Teraz TinyMos wypuszcza nowy, jeszcze mniejszy (trzy razy mniejszy!) aparat Nano1. Założenie jest takie samo - ma to być prosty, inteligentny aparat, który można zmieścić w kieszeni. Ma on pomóc początkującym astronomom czerpać przyjemność z obserwacji nocnego nieba. Wyposażony został w matrycę Sony BSI o rozdzielczości 12 megapikseli i pozwoli nam nakręcić filmy w 4K.

Obraz
© Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)

Dzięki modułowi Wi-Fi aparat połączy się z aplikacją na smartfona aby wygodnie nim sterować, pobierać zdjęcia i filmy oraz udostępniać obrazy. W ten sposób firma ma nadzieję na budowanie szerszej społeczności astronomów.

Nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów na temat najnowszego produktu TinyMos, ale jeśli będzie to mniejsza i inteligentniejsza wersja Tiny1 o poprawionej jakości obrazu, to jest to ciekawa propozycja dla początkujących astrofotografów.

Obraz
© Źródło: [tinymos.com](https://www.tinymos.com/tiny1info/)

Do Nano1 zamontujemy obiektywy z mocowanie M12 i C-Mount. Nie wiadomo jeszcze z jakim obiektywem będzie sprzedawany aparat, ani w jakiej cenie. W zestawie z jego poprzednikiem dostawaliśmy obiektyw o ogniskowej 4 mm i świetle f/1.2. Dostępne też są obiektywy 2.8 mm i 100 mm, który daje nam ekwiwalent 700 mm dla pełnej klatki. Cena Tiny1 to blisko 500 dolarów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Tiny1 jest wyposażony w oprogramowanie, które ułatwia obserwacje nieba - zawiera mapy gwiazd i konstelacji, wskazuje horyzont. Jego mniejszy brat pewnie też zostanie wyposażony w takie funkcje. Nie ma jeszcze przykładowych zdjęć, ale zobaczcie te, które wykonane zostały Tiny1.

Pojawił się za to timepalse wykonany przedprodukcyjnym Nano1.

Pre-Production - NANO1 Timelapse at Mersing, Malaysia

Może jakość nie urywa żadnej części ciała, ale biorąc pod uwagę wielkość tego urządzenia jest wystarczająca. To takie GoPro dla miłośników gwiazd.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także