Tak się fotografuje w kosmosie. Wycieczka po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej okiem fotografa

Tak się fotografuje w kosmosie. Wycieczka po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej okiem fotografa

© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel
Olga Drenda
11.04.2013 12:36, aktualizacja: 26.07.2022 20:17

Zamrażarki, łazienka, sprzęt nawigacyjny, urządzenia do pozyskiwania tlenu i... imponująca kolekcja sprzętu fotograficznego. Dzięki reportażowi opublikowanemu przez „Der Spiegel” możemy podejrzeć wnętrza modułu serwisowego Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

O tym, że najpopularniejszą marką sprzętu fotograficznego w przestrzeni kosmicznej jest Nikon, wiemy nie od dzisiaj. Współpraca japońskiego producenta z NASA trwa już wiele lat (o tym, jakie lustrzanki i obiektywy trafiły na pokład ISS, pisaliśmy m.in. tutaj). Zdjęcia autorstwa załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej regularnie goszczą na Fotoblogii – pisaliśmy już o Soichim Noguchi, a ostatnio o Chrisie Hadfieldzie, którzy regularnie publikują na Twitterze widoki Ziemi z pokładu ISS (na profilu Hadfielda ostatnio znalazł się polski akcent – astronauta opublikował zdjęcie krakowskiego Rynku Głównego widzianego z kosmosu).

© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel

[solr id="fotoblogia-pl-66087" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1730,fotografia-z-glowa-w-chmurach-inspiracja" _mphoto="22-66087-168x168-bba70af3943e946.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2782[/block]

Teraz możemy zobaczyć, jak fotografowanie na stacji wygląda od kuchni. Niemiecki magazyn „Der Spiegel” opublikował niedawno fotoreportaż z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po której przewodnikiem jest astronauta i pasjonat fotografii Don Pettit. Tym, co naturalnie przykuwa uwagę, jest fantastyczna kolekcja sprzętu fotograficznego składowanego w module serwisowym Zwiezda. (znajdują się tam kabiny dla załogi, zamrażarka, łazienka oraz niezbędne wyposażenie: sprzęt komunikacyjny, nawigacyjny i służący do pozyskiwania tlenu). Jak bardzo się przydaje, doskonale wiemy ze zdjęć, które publikowała również Fotoblogia:

© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel
© Don Pettit / Der Spiegel

Zdjęcia z ISS wysyłane są do stacji naziemnych raz w tygodniu.

[solr id="fotoblogia-pl-66385" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1714,mrowkowce-w-obiektywie" _mphoto="architecture-of-density--e931c91.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2783[/block]

A to wycieczka po ISS z dowódcą stacji Sunitą Williams:

Departing Space Station Commander Provides Tour of Orbital Laboratory

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)