NASA: Wizualizacja czarnej dziury to dzieło sztuki
Niedawno mogliśmy zobaczyć pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Nie było ono zbyt dobrej jakości, ale samo w sobie stanowiło przełom. Jednak już niedługo możemy się spodziewać jeszcze dokładniejszych ujęć.
26.09.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:36
Najnowsza wizualizacja czarnej dziury pokazuje, jak jej grawitacja zniekształca nasz widok, pokazując jej otoczenie jakby w krzywym zwierciadle. Symulacja przedstawia czarną dziurę, w której materia skupiła się w cienki, gorący dysk. Silna grawitacja wokół niej wypacza światło emitowane przez różne obszary dysku akrecyjnego, tworząc zniekształcony wygląd.
Jasne pętle stale tworzą się i rozpraszają, podczas gdy pola magnetyczne skręcają przez ubijany gaz. Najbliżej czarnej dziury gaz krąży z prędkością bliską prędkości światła, zewnętrzne cząsteczki wirują nieco wolniej. Ta różnica sprawia, że powstają jasne i ciemne pasy.
Czarna dziura definiowana jest jako obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji nic nie może opuścić. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że całkowicie pochłania światło trafiające w jej horyzont.
Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zostało wykonane w kwietniu 2019 roku Teleskopem Horyzontu Zdarzeń. To przełomowe osiągnięcie otworzyło nową drogę do poszerzania wiedzy o tym zjawisku.
Przyszłe analizy danych — które są udostępniane publicznie — mogą ujawnić więcej szczegółów, takich jak stopień dopasowania obrazu do prognoz ogólnej teorii względności. Może to również pomóc astrofizykom zrozumieć mechanizmy, które wytwarzają ogromne strumienie wystrzeliwujące z aktywnych czarnych dziur.