NASA pokazuje niezwykłe zdjęcie Jowisza. Wielka Czerwona Plama zachwyca!
Misja sondy Juno, która fotografuje powierzchnię Jowisza, trwa. Najnowsze zdjęcia pokazują zbliżenie na tzw. ”Great Red Spot” i są niesamowite! Po raz pierwszy możemy zobaczyć strukturę tego interesującego tworu w atmosferze planety. Czym właściwie jest Wielka Czerwona Plama?
Gdy zobaczyłem te zdjęcia, jedyne, co mogłem powiedzieć, było powolne, przeciągnięte ”łaaaał”. Fantastyczne kolory i szczegóły Wielkiej Czerwonej Plamy zachwyciły mnie od razu. To, co widzicie na zdjęciu, to formacja burzowa (antycyklon), która ma większą średnicę (ok. 13-14 tys. km) niż Ziemia (12 742 km). Wyobrażacie to sobie?
Sonda Juno ujęła Wielką Czerwoną Plamę z odległości około 9000 kilometrów i jest to najbliższe oraz najbardziej wyraźne zdjęcie tego tworu, jakie kiedykolwiek powstało. Na stronie misji Juno możecie pobrać je w pełnej rozdzielczości i napawać się pięknem wszechświata. Naprawdę warto.
Według Scotta Boltona, który zajmuje się badaniem danych z Juno, Wielka Czerwona Plama jest prawdopodobnie najbardziej znaną cechą Jowisza. Naukowcy wierzą w to, że ta formacja burzowa istnieje od blisko 350 lat. Ich marzeniem jest zbadanie tego zjawiska i dowiedzenie się, jak powstało i co sprawia, że jest tak wyjątkowe.
Oryginalne zdjęcia uchwycone przez JunoCam są dość płaskie. Eksperci z NASA poddali je odpowiedniej obróbce, by wydobyć szczegóły i pokazać strukturę planety oraz Wielkiej Czerwonej Plamy. Naukowcy mają nadzieję na dokładniejsze zbadanie formacji, a póki co nam pozostaje się cieszyć wspaniałymi obrazami.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej misji Juno.