NASA wykorzysta odrzutowce, by zrobić zdjęcia całkowitego zaćmienia Słońca

NASA wykorzysta odrzutowce, by zrobić zdjęcia całkowitego zaćmienia Słońca
Źródło zdjęć: © © Norah Moran / NASA Johnson Space Center
Marcin Watemborski

03.08.2017 10:20, aktual.: 26.07.2022 18:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

21 sierpnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne tylko w niektórych częściach świata. W Europie będzie można je częściowo zaobserwować na terenie Francji. NASA dołoży wszelkich starań, by ująć to zjawisko w jak najlepszy sposób.

Bez względu na to czy będziecie mieli szansę, by zobaczyć zaćmienie na własne oczy, czy nie – NASA zadba o to, żebyście mogli chociaż popatrzeć na to zjawisko na wspaniałych zdjęciach. Agencja wykorzysta do tego dwa przerobione odrzutowce WB-57F, które według zespołu maja ująć najczystsze zdjęcia Słońca oraz termiczne obrazy Merkurego.

Oba samoloty zostały odnowione oraz wyposażone w podwójne teleskopy, zamontowane na dziobach. Za ich obsługę będzie odpowiadał Amir Caspi z Southwest Research Institute w Boulder (Colorado, USA). Będą to pierwsze tak dokładne zdjęcia korony Słońca występującej wokół Księżyca podczas zaćmienia.

NASA donosi, że specjalnie przygotowane odrzutowce będą w stanie zarejestrować obraz w wysokiej jakości z prędkością 30 kl./s w trakcie całego zaćmienia. Dzięki prędkości lotu samolotów naukowcy będą mieli trzykrotnie więcej czasu na zarejestrowanie zdjęć. Zostaną one wykorzystane do badań na temat atmosfery Słońca, którego temperatura ma miliony stopni, mimo tego że rzeczywista powierzchnia gwiazdy jest o wiele chłodniejsza.

Obraz
© © NASA / Wyspy Owcze / SwRI

Przed, jak i po zaćmieniu, badacze będą koncentrowali się również na ujęciu pierwszych w historii termicznych ujęć Merkurego. Chcą w ten sposób stworzyć mapę temperatur występujących na powierzchni planety.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także