Nature Photographer of the Year 2019: Najpiękniejsze zdjęcia przyrody wybrane

Nature Photographer of the Year 2019: Najpiękniejsze zdjęcia przyrody wybrane

Nature Photographer of the Year 2019: Najpiękniejsze zdjęcia przyrody wybrane
Źródło zdjęć: © © Csaba Daróczi / Fotograf Roku / I miejsce w kat. "Black & White" / [naturephotographeroftheyear.com](https://naturephotographeroftheyear.com/)
Marcin Watemborski
19.11.2019 06:36, aktualizacja: 26.07.2022 15:32

Konkurs Nature Photographer of the Year 2019 zrzesza co roku miłośników dzikiej przyrody, którzy ubiegają się o prestiżowy tytuł Fotografa Roku, jak również nagrodę finansową. Oto najlepsze z tegorocznych prac.

W konkursie Nature Photographer of the Year 2019 wzięło udział ponad 14 tysięcy zdjęć z 73 krajów. W selekcji jury znajdziecie nie tylko wspaniałe ujęcia dzikich zwierząt, ale też piękne krajobrazy, stanowiące o wysokim poziomie współczesnej fotografii.

Zwycięskie zdjęcie nastrojowo oddaje prawdę

Autorem najlepszego zdjęcia (na górze artykułu) został Csaba Daróczi z Węgier. Fotograf zaprezentował genialny kadr dwóch królików podczas wyskoku. Dynamika ujęcia wymagała idealnego wyczucia chwili, nostalgicznego wyrazu nadało zastosowanie monochromatycznej palety barw. Tonacja tego zdjęcia jest gładka i wyrazista. Dzienne światło przepięknie podkreśliło kształty zwierząt oraz detale.

Fotograf wspomina, że króliki te walczyły o jedzenie ze swoim stadem w okolicy węgierskiej miejscowości Kiskunsag. Jury zwróciło dodatkową uwagę na kompozycję zdjęcia i genialne wypełnienie kadru. Cały klimat ujęcia jest po prostu doskonały. Ta fotografia z powodzeniem znajdzie swoje miejsce w wielu albumach fotograficznych, jak również biuletynach przyrodniczych.

Oprócz zaszczytnego tytułu Fotografa Roku, Csaba Daróczi otrzymał 3000 euro w gotówce. Zdjęcie zostało również nagrodzone I miejscem w kategorii ”Black & White”.

Pozostali zwycięzcy nie zostali w tyle

Zwróćcie uwagę również na zwycięzców innych kategorii. Można zobaczyć tam fantastyczne kadry, które przykuwają uwagę i każą zatrzymać się na dłużej. Moim ulubiony zdjęciem z tego zbioru wykonał Luke Massey, zwycięzca kategorii ”Man and Nature”. Zobaczymy na nim kilka małpek z metalowymi obrożami na szyjach. Spojrzenie jednego ze zwierząt jest przeszywające – maleństwo ma w oczach smutek, lekką rezygnację i zdziwienie, a obroża wygląda jak stetoskop, co nadaje absurdalnego wyrazu całemu dziełu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/10]

Wśród wyróżnionych znalazł się Polak - Krzysztof Wojciechowski. Jego kadr pokazuje dwa niewielkie ptaki siedząca na gałęzi. Zwierzęta są przepięknie podświetlone przez zachodzące słońce, które zarysowało ich sylwetki.

Obraz
© © Krzysztof Wojciechowski / Wyróżnienie kat. "Birds" / [naturephotographeroftheyear.com](https://naturephotographeroftheyear.com/)

Kolejna edycja konkursu rusza 1 grudnia 2019 roku i będzie trwała do 1 maja 2020 roku. Jeśli macie ochotę stanąć w szranki o prestiż z innymi fotografami, odwiedźcie koniecznie stronę internetową konkursu Nature Photographer of the Year.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)