Nature Photographer of the Year 2019: Najpiękniejsze zdjęcia przyrody wybrane

Nature Photographer of the Year 2019: Najpiękniejsze zdjęcia przyrody wybrane
Źródło zdjęć: © © Csaba Daróczi / Fotograf Roku / I miejsce w kat. "Black & White" / [naturephotographeroftheyear.com](https://naturephotographeroftheyear.com/)
Marcin Watemborski

19.11.2019 06:36, aktual.: 26.07.2022 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konkurs Nature Photographer of the Year 2019 zrzesza co roku miłośników dzikiej przyrody, którzy ubiegają się o prestiżowy tytuł Fotografa Roku, jak również nagrodę finansową. Oto najlepsze z tegorocznych prac.

W konkursie Nature Photographer of the Year 2019 wzięło udział ponad 14 tysięcy zdjęć z 73 krajów. W selekcji jury znajdziecie nie tylko wspaniałe ujęcia dzikich zwierząt, ale też piękne krajobrazy, stanowiące o wysokim poziomie współczesnej fotografii.

Zwycięskie zdjęcie nastrojowo oddaje prawdę

Autorem najlepszego zdjęcia (na górze artykułu) został Csaba Daróczi z Węgier. Fotograf zaprezentował genialny kadr dwóch królików podczas wyskoku. Dynamika ujęcia wymagała idealnego wyczucia chwili, nostalgicznego wyrazu nadało zastosowanie monochromatycznej palety barw. Tonacja tego zdjęcia jest gładka i wyrazista. Dzienne światło przepięknie podkreśliło kształty zwierząt oraz detale.

Fotograf wspomina, że króliki te walczyły o jedzenie ze swoim stadem w okolicy węgierskiej miejscowości Kiskunsag. Jury zwróciło dodatkową uwagę na kompozycję zdjęcia i genialne wypełnienie kadru. Cały klimat ujęcia jest po prostu doskonały. Ta fotografia z powodzeniem znajdzie swoje miejsce w wielu albumach fotograficznych, jak również biuletynach przyrodniczych.

Oprócz zaszczytnego tytułu Fotografa Roku, Csaba Daróczi otrzymał 3000 euro w gotówce. Zdjęcie zostało również nagrodzone I miejscem w kategorii ”Black & White”.

Pozostali zwycięzcy nie zostali w tyle

Zwróćcie uwagę również na zwycięzców innych kategorii. Można zobaczyć tam fantastyczne kadry, które przykuwają uwagę i każą zatrzymać się na dłużej. Moim ulubiony zdjęciem z tego zbioru wykonał Luke Massey, zwycięzca kategorii ”Man and Nature”. Zobaczymy na nim kilka małpek z metalowymi obrożami na szyjach. Spojrzenie jednego ze zwierząt jest przeszywające – maleństwo ma w oczach smutek, lekką rezygnację i zdziwienie, a obroża wygląda jak stetoskop, co nadaje absurdalnego wyrazu całemu dziełu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/10]

Wśród wyróżnionych znalazł się Polak - Krzysztof Wojciechowski. Jego kadr pokazuje dwa niewielkie ptaki siedząca na gałęzi. Zwierzęta są przepięknie podświetlone przez zachodzące słońce, które zarysowało ich sylwetki.

Obraz
© © Krzysztof Wojciechowski / Wyróżnienie kat. "Birds" / [naturephotographeroftheyear.com](https://naturephotographeroftheyear.com/)

Kolejna edycja konkursu rusza 1 grudnia 2019 roku i będzie trwała do 1 maja 2020 roku. Jeśli macie ochotę stanąć w szranki o prestiż z innymi fotografami, odwiedźcie koniecznie stronę internetową konkursu Nature Photographer of the Year.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)