Naucz się fotografii od mistrzów na warsztatach polecanych przez Fotoblogię

Na Fotoblogii radzimy, jak udoskonalać swoje zdjęcia, jak je lepiej obrabiać, wybierać, czym się inspirować. To wszystko jest dobre, ale nie zastąpi kontaktu z żywymi ludźmi, którzy znają się na fotografii jak mało kto. Chcemy Wam pomóc się rozwijać poprzez cykl warsztatów i spotkań autorskich z mistrzami fotografii oraz serię wywiadów opisujących historie kryjące się za ich najlepszymi fotografiami.

Fot. Piotr Król. Grand Press Photo 2011 - III nagroda w kategorii WYDARZENIA i nagroda mecenasa konkursu
Fot. Piotr Król. Grand Press Photo 2011 - III nagroda w kategorii WYDARZENIA i nagroda mecenasa konkursu
Krzysztof Basel

05.03.2013 | aktual.: 26.07.2022 20:19

Na Fotoblogii radzimy, jak udoskonalać swoje zdjęcia, jak je lepiej obrabiać, wybierać, czym się inspirować. To wszystko jest dobre, ale nie zastąpi kontaktu z żywymi ludźmi, którzy znają się na fotografii jak mało kto. Chcemy Wam pomóc się rozwijać poprzez cykl warsztatów i spotkań autorskich z mistrzami fotografii oraz serię wywiadów opisujących historie kryjące się za ich najlepszymi fotografiami. 

Praktyczne warsztaty przy udziale Fotoblogii

Fotoblogia jest współorganizatorem cyklu warsztatów i spotkań z wyjątkowymi fotografami, przygotowywanych przez Warsztaty Sztuki Fotografii. Pisaliśmy już o cyklu Warsztaty z Mistrzem, w ramach którego autorskie zajęcia poprowadzą między innymi Mikołaj Grynberg, Wojciech Plewiński, Agnieszka Rayss i Tomasz Lazar.

Zajęcia z Mistrzami będą odbywać się co 2 miesiące, jednak w międzyczasie nie pozwolimy Wam na fotograficzną nudę! Co 2 tygodnie, a czasem co tydzień, będziemy pomagać przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń fotograficznych. Doświadczeni fotografowie z całej Polski poprowadzą warsztaty oraz spotkania autorskie o różnych typach fotografii - pokażą między innymi, jak wykonać dobry portret w różnych warunkach, uchwycić startujący samolot czy oddać atmosferę miasta. Przed zajęciami będziemy publikować inspirujący wywiad z bohaterem wydarzenia, w którym zdradzi on historie kryjące się za jego najważniejszymi zdjęciami. Na dobry początek zapraszamy na warsztaty i spotkanie z Piotrem Królem.

Fotoedycja, czyli królewska sztuka wyboru

Każdy z nas zna jakieś wybitne zdjęcie, które potrafi powiedzieć wszystko: portret tajemniczej dziewczynki z National Geographic, zdjęcie demonstranta na placu Tian'anmen czy zabawną fotografię Elliotta Erwitta z podskakującym pieskiem. Zazwyczaj jednak pełną historię jest w stanie opowiedzieć tylko cykl zdjęć. O trudnej i mało popularnej sztuce selekcji i prezentacji zdjęć opowie już w najbliższy weekend Piotr Król - doświadczony fotoedytor i utytułowany fotograf, który na co dzień wykonuje zdjęcia dla ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie, branżowego miesięcznika "Press" oraz Polskiej Agencji Fotografów FORUM.

[solr id="fotoblogia-pl-19510" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://tomaszwozny.fotoblogia.pl/4246,opowiedz-historie-obrazem-czyli-jak-budowac-fotoreportaz" _mphoto="slask-2t-1-150x150-4a58996414e05.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2711[/block]

Warsztaty zamknięte z Piotrem Królem odbędą się 9 i 10 marca. Fotograf opowie o fotoedycji - sztuce niestety odchodzącej w zapomnienie i coraz rzadziej wykorzystywanej w Polsce. Składa się na nią wiedza, z której korzystają graficy, redaktorzy, dyrektorzy artystyczni, dziennikarze, historycy sztuki i kuratorzy. Krótko mówiąc, wszyscy, którzy mają do czynienia z selekcją materiału fotograficznego i jego prezentacją w magazynach, gazetach, witrynach internetowych, na materiałach drukowanych i multimedialnych. Fotoedycja jest też kluczową umiejętnością niezbędną do zbudowana własnego portfolio, wystawy czy nawet zwykłego albumu.

W trakcie warsztatów w galerii 3 okna przy ul. Dakwór 3 w Krakowie na przykładzie konkretnego cyklu zostaną omówione błędy w selekcji zdjęć, a na podstawie dyskusji z uczestnikami fotograf pomoże wybrać najlepsze kadry. Z tych fotografii zostaną wyselekcjonowane spójne cykle lub pojedyncze fotografie, tak aby układały się w uporządkowane portfolio. Nie zabraknie dobrych i złych przykładów z gazet i albumów oraz prezentacji podstawowych programów do edycji materiału fotograficznego. Koszt udziału w warsztatach to 600 zł (dla uczestników i absolwentów kursów WSF 480 zł). Więcej szczegółów na stronie WSF.

[solr id="fotoblogia-pl-32826" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://pawellaczny.fotoblogia.pl/3599,fotoreportaz-ktory-przyprawil-autora-o-depresje" _mphoto="rozstanie-011-150x150-6657eaa8ca.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2712[/block]

9 marca, w godzinach 17-19, Piotr Król zaprasza też na darmowe spotkanie autorskie, podczas którego opowie o swojej pracy, projektach i doświadczeniu. Poruszy także istotny temat, jakim jest selekcja i układanie materiału zdjęciowego w reportaż, czyli zdradzi, jak wygląda praca profesjonalnego fotoedytora. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest rejestracja.

Plan warsztatów:

Czas trwania: sobota 9:00 - 15:00 | niedziela 9:00-19:00

Dzień pierwszy, sobota

  1. Czym jest \fotoedycja\ i kim jest fotoedytor?
  2. Fotoedytor a fotograf.
  3. Fotoedycja dla fotografów i nie tylko.
  4. Źródła i zasady pozyskiwania zdjęć.
  5. Fotoedytor - strażnik etyki i praw autorskich.
  6. Przerwa obiadowa.
  7. Schemat i zasady funkcjonowania agencji fotograficznych i działów fotograficznych.
  8. Przykłady dobrej i złej edycji – omówienie.
  9. Omówienie samodzielnego zadania do realizacji wieczorem.
  10. Spotkanie autorskie z Piotrem Królem (poza programem warsztatów, bezpłatne, konieczny osobny zapis).

Dzień drugi, niedziela

  1. Przegląd, omówienie i edycja fotografii przyniesionych przez uczestników.
  2. Wspólne wyznaczenie kierunków realizowanych materiałów lub zdjęć, omówienie ich i pomoc w usystematyzowaniu wyznaczonych celów.
  3. Wspólne tworzenie portfolio.
  4. Przerwa - wspólny obiad.
  5. Jak stworzyć własne uporządkowane archiwum fotografii?
  6. Prezentacja programów do edycji fotografii.
  7. Konsultacje indywidualne.
Kim jest Piotr Król?

Piotr Król jest fotografem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Pracuje też dla branżowego miesięcznika "Press" oraz Polskiej Agencji Fotografów FORUM. Król realizował kampanie wizerunkowe i promocyjne dla firm Home Broker, Decathlon oraz Polskiej Akcji Humanitarnej. Wcześniej był związany z "Nową Trybuną Opolską" oraz dziennikiem "Polska The Times"; kolejno pracował jako fotoedytor oraz zastępca szefa działu foto.

Jest absolwentem wydziału operatorskiego kierunku fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i wykładowcą w Warszawskiej Szkole Reklamy. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Zdobył między innymi trzecią nagrodę w kategorii wydarzenia w konkursie Grand Press Photo 2011 czy nagrodę Nikon Polska mecenasa konkursu Grand Press Photo 2011. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki plastyczne na rok 2011.

Więcej informacji na www.sztukafotografii.org/warsztaty.

[solr id="fotoblogia-pl-34062" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://pawellaczny.fotoblogia.pl/3540,polska-historia-jednego-z-najlepszych-zdjec-w-historii-national-geographic" _mphoto="tt-ngm-150x150-b56a5db49f1a77330.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2713[/block]

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)