Naucz się fotografować błyskawice w 10 minut

Naucz się fotografować błyskawice w 10 minut
Źródło zdjęć: © © Hank Schyma / [YouTube](https://youtu.be/uvDQKMQTJMw)
Monika Homan

10.08.2018 10:20, aktual.: 10.08.2018 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli podczas burzy nie chowacie się pod kołdrą, a wręcz przeciwnie chętnie ją oglądacie i chcielibyście ją uwiecznić na zdjęciach, ale nie za bardzo wiecie jak się do tego zabrać, z pomocą przyjdzie wam film opublikowany przez Hanka Schymę.

Hank Schyma jest profesjonalnym łowcą burz, więc z pewnością wie o czym mówi. Z jego 10-minutowego filmu dowiecie się wszystkiego co musicie wiedzieć, żeby zrobić wspaniałe zdjęcia błyskawic. W dodatku Hank tłumaczy w taki sposób, że nie sposób go nie zrozumieć.

How to Photograph Lightning - Tutorial & Pro Tips 4K

Hank zwraca uwagę na statyw - jest to konieczne wyposażenie podczas fotografowania błyskawic. Ponieważ burzy zwykle towarzyszy silny wiatr, dobrze, żeby był to solidny, ciężki trójnóg.

Kolejną sprawą jest wybór aparatu, który pozwoli wam na manualne ustawienie parametrów. Czułość ISO ustawcie na jak najniższą, a wartość przysłony na środkowych wartościach - na przykład f/8. Oczywiście nie są to sztywne ramy - jeśli noc jest ciemna możecie otworzyć przysłonę i podnieść nieco ISO, ale weźcie pod uwagę fakt, że wyładowania dają bardzo dużo światła, więc lepiej z tym nie przesadzać.

Czas naświetlania uzależniony jest od pozostałych parametrów i ilości światła w otoczeniu. Na dłuższych czasach może wam się udać złapać więcej niż jeden piorun, ale powodują one występowanie szumów.

Obraz
© © Hank Schyma / [YouTube](https://youtu.be/uvDQKMQTJMw)

Do wyzwalania migawki przyda się wężyk spustowy, który zapobiegnie poruszeniu aparatu podczas przyciskania spustu. Jeśli nie macie wężyka , możecie ustawić samowyzwalacz (na przykład na 2 sekundy) i w ten sposób wyeliminować ryzyko poruszenia aparatem podczas zwalniania migawki.

Obraz
© © Hank Schyma / [YouTube](https://youtu.be/uvDQKMQTJMw)

Hank podaje też kilka trików dotyczących fotografowania burz. Z filmu dowiecie się jak połączyć kilka zdjęć z pojedynczymi błyskawicami w efektowne zdjęcie dramatycznej burzy. Tłumaczy też działanie interwałometru, który ułatwia polowanie na pioruny oraz wyjaśnia dlaczego wycinanie klatek z błyskawicą z filmu może okazać się niemożliwe.

Wszystko to w 10 minut! Warto poświęcić chwilę na obejrzenie tego filmu. Jeśli przeszkodą dla was jest język angielski, możecie włączyć automatyczne tłumaczenie napisów - Hank opowiada w prostym języku, który nie powinien sprawiać problemów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)