Patrz na świat fotograficznym okiem, a będziesz robił lepsze zdjęcia

Patrz na świat fotograficznym okiem, a będziesz robił lepsze zdjęcia

Patrz na świat fotograficznym okiem, a będziesz robił lepsze zdjęcia
Monika Homan
14.09.2018 10:41, aktualizacja: 14.09.2018 12:41

Zastanawiasz się od czego zacząć naukę fotografii lub filmowania? Odpowiedź znajdziecie w na kanale "Basic Filmmaker". Nauczcie się patrzeć jak fotograf, a wasze zdjęcia będą o wiele lepsze.

Pozbycie się starych przyzwyczajeń nigdy nie jest łatwe. Kiedy zaczynacie fotografować, musicie zmienić sposób patrzenia na świat. Mówi o tym Kevin Filmmaker w jednym ze swoich poradników.

Na co dzień nie zwracamy uwagi na chaotycznie porozrzucane rzeczy w naszym otoczeniu. Kiedy skupiamy wzrok na danym przedmiocie, jego otoczenie zwykle znajduje się poza ostrością, dzięki czemu nie rozpraszają nas drobne przedmioty wokół. Jesteśmy przyzwyczajeni do takiego patrzenia na świat, dlatego możemy mieć problemy z komponowaniem obrazu podczas filmowania lub fotografowania.

Shooting Video - Where To Start? Train Your Eyes! COMPOSITION

Jest wiele elementów, których trzeba się nauczyć, jeśli chcecie tworzyć świetne obrazy, ale jeśli nie nauczycie się poprawnie komponować, wasze ujęcia nigdy nie będą perfekcyjne. Kevin mówi, że żeby się tego nauczyć, trzeba najpierw nauczyć się dostrzegać rzeczy w naszym otoczeniu. Kiedy przestaniecie patrzeć na świat w "normalny sposób", a zaczniecie widzieć go, jak fotografowie, wasze kadry będą lepsze.

Zerkając przez wizjer aparatu musicie nauczyć się widzieć nie tylko główny obiekt zdjęcia (na przykład fotografowaną osobę), ale też dostrzegać jej otoczenie, zwracać uwagę, czy w kadrze nie ma niepotrzebnych elementów, nawet jeśli są tylko tłem i znajdą się poza głębia ostrości. Im więcej będziecie patrzyć przez aparat, tym więcej rzeczy będziecie dostrzegać.

Podczas komponowania zdjęcia sprawdźcie co znajdzie się w kadrze, jeśli przesuniecie się nieco w prawo, lub w lewo. Zastanówcie się, czy kompozycja lepiej wygląda na szerokim kadrze, czy może lepiej nieco go zwęzić. Spróbujcie znaleźć najlepsze ujęcie, zwracając uwagę na wszystko, co znajdzie się na zdjęciu.

Wytrenowanie oka, żeby zaczęło dostrzegać szczegóły, których nie musiało dostrzegać wcześniej, może wam trochę zająć, ale kiedy juz opanujecie komponowanie kadru, wasze zdjęcia będą zdecydowanie lepsze i będziecie mogli skupić się na innych elementach fotografowania. Zacznijcie od razu i sprawdźcie, jak wiele szczegółów dookoła nie dostrzegliście, skupiając wzrok na ekranie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)