Nauczyciele podróżują przez kaniony i zamarzniętą rzekę, niosąc kaganek edukacji
Jedyna zimowa droga prowadząca do krainy Ladakh, pomiędzy Himalajami a górami Karakorum, prowadzi przez zamarzniętą rzekę. Nauczyciele pokonują ją każdej zimy, żeby dotrzeć do swoich uczniów z okolicznych wiosek. Nie jest to łatwa trasa.
20.03.2019 | aktual.: 20.03.2019 15:06
Położony w północno- zachodnich Indiach, na północ od głównej grani Himalajów, Ladakh jest rajem dla wędrowców, zwłaszcza latem. Piękne widoki, przestrzeń, życzliwi ludzie, buddyjskie klasztory i dzika przyroda.
Zimą Ladakh jest niemal odcięty od reszty świata. Drogi, którymi można tam dojechać latem, kiedy spadnie śnieg są zamykane. Na południowym zachodzie Ladakhu leży Zanskar. W tym miejscu łączą się dwie potężne rzeki: Indus i Ladakh, a miejscowa ludność od wieków wykorzystuje jedną z nich, jako zimowy szlak komunikacyjny. Dla przyjezdnych ten szlak - Lodowa Droga jest jednym z poważniejszych wyzwań dla górskich wędrowców.
Dla nauczycieli Szkoły Średniej Lamdon Model z Zanskaru ta trudna trasa stanowi jedyną drogę, którą docierają do swoich uczniów w rozsianych po okolicy wioskach. Przemierzają kaniony o długości 70 kilometrów, nocują w jaskiniach wykopanych w piaskowych ścianach gór, gdzie temperatura osiąga nawet -30 stopni Celsjusza.
Trudności, jakie pokonują ci nauczyciele, aby umożliwić młodym ludziom z Zanskaru naukę, sprawiają, że ich praca jest prawdziwa misją.
Fotograf Bruno Zanzottera udokumentował ich zimową podróż do swoich uczniów oraz letnie nauki dzieci w szkole w Zanskarze.