Zdjęcia na Instagramie ujawnią czy masz objawy depresji

Zdjęcia na Instagramie ujawnią czy masz objawy depresji
Źródło zdjęć: © © [Marcin Watemborski](https://www.facebook.com/watemborskiphotography/)
Mikołaj Rożek

19.08.2016 11:05, aktual.: 26.07.2022 18:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół badaczy z uniwersytetów Harvarda i Vermont stworzył unikatowy algorytm mogący uczyć się rozpoznawania objawów depresji na podstawie analizy profilu Instagramowego.

W opublikowanym badaniu użyto 166 profilów na Instagramie zawierających w sumie 43 950 zdjęć. Program analizuje markery, aby oszacować oznaki depresji, biorąc pod uwagę takie czynniki jak kolor, metadane oraz rozpoznawanie twarzy. Wcześniejsze badania, traktujące media społecznościowe jako podstawę, analizowały jedynie treści pisane, pomijając część obrazową.

Według wniosków z przeprowadzonych analiz stworzony algorytm osiąga 70% skuteczności w wykrywaniu depresji. Statystyki wcześniejszych badań wykonywanych bezpośrednio z pacjentem przez terapeutów osiągały skuteczność w granicach 42%. Wykorzystując wcześniejsze doświadczenia udało się nauczyć program komputerowy określania znaczników świadczących o zaburzeniu depresyjnym.

Naukowcy dowiedli, że osoby okazujące symptomy choroby, silnie skłaniały się do umieszczania zdjęć o stonowanej, ciemnej i szarej kolorystyce. Dodatkowo bardzo rzadko używały dedykowanych filtrów Instagrama, a jeżeli już to robili, był to Inkwell.

Badacze wzięli pod uwagę częstotliwość, z jaką ukazywały się posty oraz relację ilości polubień do ilości komentarzy. Profile osób z depresją wykazywały większe odstępy czasu między publikacjami oraz wyższą liczbę komentarzy w stosunku do polubień. Ponadto rzadziej pokazywały swoją twarz, a także posiadały mniej zdjęć, na których znajdują się w większym gronie.

Zdecydowanie jest to technologia, która może wspomóc ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne. Depresja wykryta stosunkowo wcześnie może być dostatecznie dobrze opanowana przez odpowiednią terapię pod okiem specjalisty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)