Naukowcy pokazali środek reaktora termojądrowego podczas pracy. Padł nowy rekord!

Naukowcy pokazali środek reaktora termojądrowego podczas pracy. Padł nowy rekord!

Naukowcy pokazali środek reaktora termojądrowego podczas pracy. Padł nowy rekord!
Marcin Watemborski
15.02.2022 08:40, aktualizacja: 26.07.2022 13:48

W środku komory reaktora termojądrowego zainstalowano kamerkę. Ta ujęła powstawanie energii pochodzącej z syntezy termojądrowej. Jest to jednocześnie przełom w kontekście ilości wytwarzanej energii – po 25 latach został pobity niesamowity rekord.

Naukowcy z Joint European Tours, Culham Center for Fusion Energy oraz United Kingdom Atomic Energy Authority zarejestrowali niesamowity moment w kontekście wytwarzania energii z fuzji termojądrowej. Laboratorium pobiło rekord dzięki zderzaniu ze sobą dwóch różnych cząsteczek wodoru.

Nowy rekord wyniósł 59 megadżuli czystej energii termojądrowej. Jest to najwyższy wynik od 1997 roku. Ówczesny rekord wynosił 22 megadżule energii cieplnej. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, ze zdarzenie udało ująć się na filmie z wewnątrz reaktora.

Wytworzona energia jest porównywana do tej, która powstaje przy wybuchu 13,6 kilogramów trotylu. Stacja BBC zaś tłumaczy to prościej – 59 megadżuli to energia, która jest potrzebna do zagotowania aż 60 dzbanków wody na herbatę. Patrząc na to, że rekord padł w Wielkiej Brytanii, porównanie jest doskonałe.

Patrząc na to, że wytwarzanie energii elektrycznej oraz cieplnej z paliw kopalnianych odchodzi na całym świecie do lamusa, wydajność oraz niska cena energii pozyskiwanej z reaktorów termojądrowych jest wyjątkowo atrakcyjna. Raporty poszczególnych państw Europy, które postawiły na odnawialne źródła energii oraz energię termojądrową są w tym aspekcie nadzwyczaj jasne i czytelne.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)