Naukowcy ujęli na filmie pojedynczą wiązkę światła odbijającą się od luster

Naukowcy ujęli na filmie pojedynczą wiązkę światła odbijającą się od luster

Naukowcy ujęli na filmie pojedynczą wiązkę światła odbijającą się od luster
Marcin Watemborski
03.08.2020 11:05, aktualizacja: 26.07.2022 14:48

Technologia kręcenia wideo z bardzo wysokim klatkażem pozwala na zaobserwowanie m.in. zjawisk fizycznych, których nie widać gołym okiem, jak przełamanie bariery dźwięku czy pojedynczy promień światła. To drugie było tematem badań naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu.

Prędkość światła w próżni wynosi w przybliżeniu 300 000 km/s – innymi słowy jest to naprawdę dużo. Badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu wzięli sobie za punkt honoru ująć pojedynczą wiązkę na filmie w zwolnionym tempie. Potrzebowali do tego specjalnej kamery, które rejestruje 24 000 kl./s. Naukowcy chcieli nagrać, jak światło odbija się od zwierciadła, więc na drodze wiązki zostały ustawione małe lustereczka.

Za realizację filmu odpowiadają: Kazuhiro Morimoto, Ming-Lo Wu, Andrei Ardelean oraz Edoardo Charbon. Do nagrania posłużyła kamera MegaX. W swojej wypowiedzi dla Digital Trends, Charbon wspomina, że bardzo szybka elektroniczna migawka pracowała z prędkością 3,8 nanosekundy, a do wypuszczenia wiązki światła posłużył laser. Jednocześnie informuje, że cały film nagrała jedna kamera i nie było potrzeby używania innego sprzętu.

Camera captures light movement

Podczas rejestrowania 4-wymiarowego obrazu, zostały zapisane dane na temat głębi (przestrzeni). Naukowcy wykorzystali algorytm maszynowego uczenia sztucznej inteligencji, by ten zajął się obliczaniem i zapisywaniem danych. W przyszłości ten sposób pracy może ulepszyć działanie kamer do rejestrowania bardzo zwolnionego tempa i dostarczać nowych informacji, co zdecydowanie ułatwi pracę fizykom czy programistom zajmującym się rozszerzoną rzeczywistością lub inżynierom od autonomicznych samochodów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)