Naukowiec opublikował zdjęcie gwiazdy. Później przyznał, że to kiełbasa chorizo

Naukowiec opublikował zdjęcie gwiazdy. Później przyznał, że to kiełbasa chorizo

Kiełbasa chorizo, która "udawała" gwiazdę
Kiełbasa chorizo, która "udawała" gwiazdę
Źródło zdjęć: © ©Etienne Klein (@EtienneKlein)/Twitter
Karolina Modzelewska
07.08.2022 11:11, aktualizacja: 07.08.2022 13:11

Wybitny francuski fizyk przeprasza za opublikowanie zdjęcia, które miało przedstawiać "odległą gwiazdę" uchwyconą dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba (JWST). Fotografia zamieszczona na Twitterze nie przedstawiała żadnego kosmicznego obiektu, a jedynie kawałek tradycyjnej hiszpańskiej kiełbasy chorizo.

Etienne Klein, dyrektor ds. badań Francuskiej Komisji ds. Alternatywnych Energii i Energii Atomowej, 31 lipca zamieścił na Twitterze zdjęcie, które według niego zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i przedstawiało gwiazdę położoną najbliżej Słońca.

Zdjęcie Proxima Centauri, najbliższej Słońcu gwiazdy, oddalonej od nas o 4,2 roku świetlnego – wyjaśnił w tweecie Klein. Dodał też: zrobił je Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Ten poziom szczegółowości… Dzień po dniu odsłaniany jest nowy świat.

Fotografia bardzo szybko zyskała popularność w sieci. Tysiące osób udostępniło ją dalej, zachwycając się poziomem szczegółowości zdjęcia wykonywanego przez najnowszy kosmiczny teleskop. Jak się jednak okazało, zdjęcie nie przedstawiało żadnego kosmicznego obiektu, a jedynie kawałek wieprzowej kiełbasy chorizo. Przyznał to sam Klein na Twitterze.

W związku z kilkoma komentarzami czuję się zmuszony wyjaśnić, że ten tweet przedstawiający rzekomą migawkę Proximy Centauri był formą rozrywki. Nauczmy się uważać zarówno na argumenty autorytetów, jak i na spontaniczną wymowę niektórych obrazów - przekazał Klein.

Fizyk dodał również, że "według współczesnej kosmologii żaden przedmiot związany z hiszpańską kiełbasą nie istnieje nigdzie indziej niż na Ziemi". Jego żart i wyjaśnienia nie spotkały się jednak z tak entuzjastycznymi reakcjami jak samo zdjęcie rzekomej Proximy Centauri. Mężczyzna po fali krytyki, która na niego spadała, zdecydował się przeprosić za swoje zachowanie.

Przychodzę, aby przeprosić tych, których moje oszustwo, które nie miało w sobie nic oryginalnego, mogło zszokować - napisał Klein.

Przypadek "kosmicznego" zdjęcia kiełbasy chorizo pokazuje, jak szybko w sieci rozprzestrzeniają się tzw. fake newsy i jak ważne jest weryfikowanie informacji, nawet tych, które zamieszczają autorytety w określonych dziedzinach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)