NBC Today na fali krytyki. Wygładzili twarz transpłciowej pływaczki

NBC Today na fali krytyki. Wygładzili twarz transpłciowej pływaczki
Marcin Watemborski

23.03.2022 09:38, aktual.: 26.07.2022 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Retuszowanie zdjęć i filmów prasowych jest uznawane za zakłamywanie rzeczywistości i porzucenie zasady dziennikarskiej obiektywności. Jak pioruny spadły na stację NDB Todya słowa krytyki odbiorców. Wszystko przez to, że jedna z zawodniczek drużyny pływackiej będąca osobą transpłciową, została wyretuszowana. I to na dodatek bardzo źle.

Lia Thomas jest pływaczką. Studentka z Uniwersytetu w Pensylwanii wzięła udział w zawodach NCAA, które wygrała. 3 lata temu przeszła tanzycję. Od 2019 roku jest oficjalnie kobietą i stale stosuje terapię hormonalną.

Zgodnie z zasadami stowarzyszenia NCAA, osoby transpłciowe muszą przez co najmniej rok przyjmować hormony, by ich poziom był zgodny z wewnętrznymi normami. Zanim Lia Thomas rozpoczęła terapię i przeszła zabieg zmiany płci, startowała w zawodach dla mężczyzn plasując się na 554 miejscu.

Jednym z mediów dokumentujących zawody w Atlancie była stacja NBC Today. Po zamieszczeniu na Twitterze materiału ze zwycięstwa, które odniosła Lia Thomas, użytkownicy zauważyli, że obraz został przerobiony i to naprawdę kiepsko. Skóra została rozmyta bardzo mocno i zmieniono jej kolor. Na twarzy zawodniczki nie ma odciśniętych śladów od okularów, które są na oryginalnym zdjęciu.

Według sugestii użytkowników Twittera, wspomniany zabieg nie był konieczny. Niektórzy sugerują, że NBC Today zrobiło to, by nadać Thomas bardziej kobiecego wyglądu. Inni podkreślają, że było to nie tylko nieestetyczne, ale również nieetyczne w kontekście dziennikarskim, ba – mówią wprost o upokorzeniu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)