Neil Agius pobił rekord samotnego przepłynięcia wpław 100 km. Uwieczniono to na zdjęciach i filmie

Neil Agius pobił rekord samotnego przepłynięcia wpław 100 km. Uwieczniono to na zdjęciach i filmie
Źródło zdjęć: © © Kurt Arrigo
Marcin Watemborski

26.11.2020 12:57, aktual.: 26.07.2022 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo tego, że samo wydarzenie odbyło się jakiś czas temu, to wciąż robi wrażenie. Neil Agius z Malty przepłynął 100-kilometrowy odcinek między Maltą, a Sycylią w rekordowym czasie. Jego zmagania zostały zarejestrowane przez fotografa Kurta Arrigo oraz reżysera Iana Adamsa.

Neil Agius był niegdyś w drużynie olimpijskiej Malty. Podczas Olimpiady w 2004 roku brał udział w zawodach na 400 metrów stylem dowolnym, jak również pobił państwowe rekordy na 400, 800 i 1500 metrów, również stylem dowolnym.

26 czerwca 2020 roku zdecydował się wziąć udział w przedsięwzięciu przepłynięcia 100 kilometrów wód między Sycylią, a Maltą. Zrobił to w celu zainteresowanie ludzi ochroną naturalnego środowiska wodnego w myśl ruchu Wave of Change (ang. Fala zmian).

A Superhuman Mindset

Pierwotnie czas przepłynięcia odcinka szacowano na 35 godzin, lecz Agius ukończył go rekordowo krótko. 100 kilometrów stylem dowolnym zajęło mu 28 godzin, 7 minut i 27 sekund. Dotychczasowy rekord został ustanowiony w 1985 roku przez Nickiego Farrugia z Włoch – jego czas wynosił 30 godzin i 17 minut.

Neil Agius robił przerwę co 30 minut, by coś zjeść i kontynuował wyzwanie. W pewnym momencie musiał przerzucić się w pełni na pożywienie w płynie, by nie narazić się opuchnięcie języka. Pływak ani razu nie złapał się łodzi bezpieczeństwa, które płynęły za nim.

Obraz
© © Kurt Arrigo

Za dokumentowanie bicia rekordu odpowiedzialny był fotograf podwodny Kurt Arrigo. Jego zadaniem było ujęcie pływaka w osobisty sposób i pokazanie jego siły na różnych etapach wyzwania. Później zdjęcia wraz z wypowiedziami Agiusa posłużyły do stworzenia 2-minutowego filmu przez Iana Adamsa, który w przeszłości brał udział w realizacji takich produkcji, jak: "Wikingowie", "Manhunt" czy "Sekcja rytmiczna".

Obraz
© © Kurt Arrigo
Obraz
© © Kurt Arrigo
Obraz
© © Kurt Arrigo
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)