Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab

Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab

Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab
Marcin Watemborski
15.05.2017 07:45, aktualizacja: 26.07.2022 18:30

Można powiedzieć, że fotografia tradycyjna przeżywa obecnie drugą młodość. W natłoku cyfrowych zdjęć fotografowie coraz częściej walczą o doskonałą estetykę, którą gwarantują im filmy. Jednak ze względu na technologię, zdjęcia tradycyjne i tak trafiają na monitory komputerów. Dzięki tej aplikacji skanowanie stanie się tańsze i łatwiejsze.

Czy obecnie fotografowanie na filmie to ”hipsterska moda”? Być może, aczkolwiek fakt jest taki, że coraz więcej osób interesuje się technikami tradycyjnymi oraz szlachetnymi. Trend ten idzie w zgodzie ze współczesną technologią i obrazki z negatywów koniec końców trafiają na ekrany komputerów. Technika hybrydowa zyskuje na popularności.

Abet Fettig, który zajmuje się pisaniem oprogramowania, doszedł do wniosku, że dostępne metody digitalizowania negatywów są drogie i zbyt wolne, więc w wolnym czasie zaczął pracować nad nową aplikacją na smartfony. Swój projekt nazwał FilmLab. Obecnie przedsięwzięcie się rozwija i jest niesamowicie proste. Po prostu kładziecie negatyw lub slajd (bez względu na jego rozmiar) na podświetlanej planszy i skanujecie przy wykorzystaniu telefonu. Brzmi banalnie, prawda?

FilmLab Intro and Walkthrough

Po skierowaniu obiektywu apartu w smartfonie na film, aplikacja automatycznie wykryje obraz, zniweluje zniekształcenie perspektywy i w przypadku negatywu, odwróci kolory. Wciśnięcie przycisku migawki rozpocznie rejestrowanie kilku surowych zdjęć i łączenie ich w jedno, by dać obrazek jak najlepszej jakości. Jeśli nie odpowiada wam to, co stworzył smartfon, możecie wgrać do aplikacji zdjęcia z aparatu cyfrowego i pozwolić programowi automatycznie je połączyć i skorygować. Zapowiada się naprawdę interesujący projekt.

Obecnie możecie wesprzeć rozwój aplikacji, przeznaczając 3 dolary. Dzięki temu dostaniecie dostęp do każdej wychodzącej aktualizacji. Za 18 dolarów będziecie mogli sprawdzić wersje beta kolejnych ulepszeń. Po zakończeniu prac nad aplikacją będzie ona funkcjonowała w systemie abonamentowym (2 dolary za miesiąc).

Obraz

Więcej na temat aplikacji FilmLab dowiedziecie się z kampanii na Kickstarterze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)