Nie trać głowy, kiedy pada bateria

Niedawno wyjechałem na kilka dni z aparatem i jedną z rzeczy, które pozostały w domu była ładowarka do aparatu. Jeśli jeszcze nie przytrafiła Wam się taka sytuacja, w końcu na pewno się zdarzy. Co zrobić, aby zaoszczędzić sporo energii w baterii i wykonać jak najwięcej zdjęć bez ładowania? Oto kilka skutecznych i prostych metod dla każdego.

Fot. PresleyJesus / Flickr
Fot. PresleyJesus / Flickr
Krzysztof Basel

20.08.2009 | aktual.: 02.08.2022 10:20

Kilka zapasowych baterii - to skuteczna metoda na zabezpieczenie się przed brakiem ładowarki. Zdarzają się jednak momenty, kiedy nawet zapasowe baterie się kończą, a z różnych przyczyn nie możemy ich podładować. Z doświadczenia innych oraz niestety swojego zaobserwowałem kilka skutecznych metod pozwalających na dłuższą pracę na bateriach. Te kilkanaście czy kilkadziesiąt fotografii więcej może niejednokrotnie uratować nas w trakcie wykonywania sesji, innego materiału czy przy wykonywaniu zwykłych zdjęć z wakacji.

**Wyświetlacz to zło **

Regulacja jasności wyświetlacza - niestety, nie wszystkie aparaty posiadają taką opcję, ale tam, gdzie to możliwe warto przyciemnić jasność wyświetlacza. Oczywiście w granicach rozsądku - powinieneś coś na nim widzieć. Dobrym pomysłem jest też wyłączenie opcji, które wymusza pokazywanie zdjęcia zaraz po jego wykonaniu. Nie zawsze musimy je od razu oglądać i lepiej o tym samemu decydować.

Większość parametrów aparatu można odczytać z górnego wyświetlacza lub w wizjerze. Unikaj ciągle włączonego LCD wyświetlającego mnóstwo informacji, które nie są Ci koniecznie teraz potrzebne.

Te miniaturowe monitory LCD potrafią pobierać niezłe ilości energii z baterii, więc w krytycznych momentach trzeba koniczynie ten proceder ukrócić.

Unikaj trybu ?Live View"
Fot. Olympus
Fot. Olympus

Tryb ?Podgląd na żywo" to świetny wynalazek, ale równie świetnie wysysa energię z baterii aparatu. Wizjer to dużo lepsze rozwiązanie, które w dodatku nie obciąża baterii.

Przegrywaj zdjęcia z karty, nie przez aparat

Przegrywając fotografie prosto z karty pamięci, poprzez czytnik, oszczędzasz baterie w wyłączonym aparacie. Jeśli podepniesz kabel USB wprost do swojego aparatu i zaczniesz transfer twoja kamera ciągle jest włączona.

Wyłącz Autofokus

Kiedyś fotografowie żyli bez autofokusa i też potrafili wykonać świetne zdjęcia. Jeśli posiadasz lustrzankę cyfrową i potrzebujesz mocno oszczędzić energię w bateriach to jednym z pierwszych kroków powinno być wyłączenie autofokusa. Warto też wiedzieć, że im większy obiektyw tym więcej energii jest potrzebne do złapania ostrości.

Nie kasuj pojedynczych zdjęć w aparacie

Fotografowanie aparatami cyfrowymi jest niemal darmowe, więc wiele osób pstryka ile się da, a później, nawet na bieżąco, usuwa nieudane klatki. To oznacza korzystanie z wyświetlacza. Kiedy trzeba oszczędzać baterie, lepiej zastanów się nad lepszym doborem kadrów.

Zwiększ czułość ISO kosztem lampy błyskowej
Fot. JasonRogersFooDogGiraff eBee / Flickr
Fot. JasonRogersFooDogGiraff eBee / Flickr

W niektórych warunkach oświetleniowych trudno sobie poradzić bez lampy błyskowej. Niestety, flash zabija baterie. W takiej sytuacji warto ustawić wysoką czułość ISO. Jeśli fotografujesz w otoczeniu innych fotografów, którzy wykorzystują lampy błyskowe, to może uda Ci się ?wstrzelić" w moment ich błysku. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że czasami udaje się.

Pozbądź się stabilizacji obrazu

Stabilizacja obrazu to rewelacyjna funkcja i warto z niej korzystać. Ale trzeba też liczyć się z konsekwencjami. Obiektywy z funkcję ?IS" pobierają sporo energii z baterii aparatu.

**Korzystaj z szybszych kart pamięci i formatuj je **

Ten punkt może się wydawać dziwny, ale jeśli oszczędzamy to na wszystkim. Szybsze karty pozwalają na szybsze formatowanie. Tak, formatowanie, a nie usuwanie wszystkich zdjęć. To dwie różne funkcje, choć uzyskany efekt jest podobny. Zdjęcia z aparatu znikają o wiele szybciej dzięki opcji ?formatuj kartę", niż ?usuń wszystkie zdjęcia". O ile przy małej ilości zdjęć nie ma to znaczenia, o tyle przy kilku gigabajtach różnice są odczuwalne w sekundach. Dla padającej baterii to sporo.

Komentarze (0)