Nie żyje Dirck Halstead. Był wybitnym amerykańskim fotoreporterem

Dirck Halstead na statku ewakuacyjnym z Chin.
Dirck Halstead na statku ewakuacyjnym z Chin.
Źródło zdjęć: © © Hulton Archive via Getty Images
Marcin Watemborski

04.04.2022 09:33, aktual.: 26.07.2022 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dick Halstead fotografował w swojej karierze mnóstwo ważnych momentów dla historii XX i XXI wieku. Zmarł w wieku 85 lat, zostawiając po sobie znaczne zbiory zdjęć, ukazujących przełomowe chwile.

Dirck Storm Halstead urodził się w Wigilię w 1936 r. Pierwszy aparat dostał od rodziców w wieku 13 lat. Był to prosty w obsłudze korpus Kodak Duaflex. Od tamtej chwili praktycznie się z nim nie rozstawał.

Podczas jednej ze swoich prelekcji fotograf wspominał o malutkiej ciemni, którą zorganizowali mu rodzice. Zabierał aparat ze sobą na wszystkie lekcje, a w szkole średniej został oficjalnym fotografem placówki. Z czasem dostał też pracę w lokalnej gazecie, gdzie za publikację jednego zdjęcia dostawał w przeliczeniu ok. 220 złotych. Biznes wydawcy wspomnianego dziennika szybko się rozrósł, a publikacje Dircka były powielane, co dało mu niezły zarobek.

W 1965 r. Halstead robił zdjęcia pierwszym przybyłym do Wietnamu żołnierzom USA. 7 lat później został zatrudniony przez magazyn "TIME", dla którego wykonał łącznie aż 49 zdjęć okładkowych. Również w 1972 r. Dirck dokumentował wizytę Richarda Nixona w Chinach. Pracował też z innymi prezydentami USA: Ronaldem Reaganem oraz Geraldem Fordem. Halstead ujął na zdjęciach zamach na pierwszego z nich pod hotelem Washington Hilton.

Dirck Halstead miał na swoim koncie prestiżowe odznaczenia, w tym Złoty Medal Roberta Capy (1975 r.) oraz nagrodę za całokształt twórczości w 2002 r. Część jego archiwum fotograficznego jest dostępna w agencji Getty Images, zaś Uniwersytet w Teksasie wszedł w posiadanie zbioru ponad 500 tysięcy kadrów Halsteada.

Fotograf zmarł w wieku 85 lat w swoim domu, o czym poinformowała jego siostra Anne MacPherson.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)