Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej

Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej
Źródło zdjęć: © © Warszawska Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej / [www.wsfoto.art.pl](http://www.wsfoto.art.pl/uczelnia/zalozyciel)
Marcin Watemborski

09.03.2018 07:46, aktual.: 26.07.2022 18:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

7 marca 2018 roku, zmarł Marian Schmidt. Załozyciel Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej. Był fotografem portretowym oraz wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i łódzkiej Szkoły Filmowej. Miał 73 lata.

Marian Schmidt urodził się w 1945 roku w Żyrardowie. Lata dzieciństwa spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do USA, gdzie ukończył studia doktoranckie w dziedzinie matematyki. Zainteresował się fotografią i filmem.

W 1968 roku poznał Jiddu Krishnamurtiego, który wywarł ogromny wpływ na jego życie. Podróżował z nim do Anglii i Szwajcarii. Znaczące były również znajomości z takimi osobami, jak: Jermann Hesse i Sergiu Celibidache.

W 1975 roku Schmidt wrócił do Polski i pracował jako asystent reżysera. W tamtym okresie podróżował również po kraju i fotografował bieżące wydarzenia społeczno-polityczne. Przez dwa lata (1978-1980) fotografował dla agencji fotograficznej Black Star w Nowym Jorku. Pełnił obowiązki fotografa przemysłowego w Zatoce Perskiej. Później osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później wrócił do Polski z rodziną.

Obraz

W twórczości Schmidta pojawiły się 3 albumy bardzo znaczące: ”Hommes de science” (wyd. Hermann, Paryż, 1990), ”Marian Schmidt” (wyd. Cercle d'art, Paryż) oraz ”Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim” (wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa, 2000). Prace tego fotografa były pokazywane na ponad 40 wystawach w Polsce i na świecie.

Obraz

Marian Schmidt był założycielem i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej. Wykładał również na Wydziale Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w łódzkiej Szkole filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie fotografii artystycznej. Odszedł 7 marca 2018 roku.

Łączymy się w bólu z rodziną Mariana Schmidta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)