Nie żyje fotografka Beatlesów. Astrid Kirchherr miała 81 lat

Nie żyje fotografka Beatlesów. Astrid Kirchherr miała 81 lat

Nie żyje fotografka Beatlesów. Astrid Kirchherr miała 81 lat
Marcin Watemborski
18.05.2020 10:02, aktualizacja: 26.07.2022 14:53

W latach 60 XX wieku powstały zdjęcia, które później jednoznacznie kojarzyły się ze stylem The Beatles. Były one zasługą niemieckiej fotografki Astrid Kirchherr. Pojawiła się informacja o śmierci artystki, która odeszła zaledwie kilka dni przed swoimi 82 urodzinami w Hamburgu.

Informację o śmierci Astrid Kirchherr podał Mark Lewisohn. Specjalista od historii The Beatles w swoim poście na Twitterze dziękował artystce podkreślając je zalety. Zwrócił również uwagę, że "jej dar dla zespół był bezcenny". Mowa tu o charakterystycznym stylu wizualnym, który wypracowała Kirchherr, fotografując legendarny brytyjski zespół.

Astrid Kirchherr urodziła się 20 maja 1938 roku w Hamburgu, w Niemczech. Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku studiowała fotografię, a później zaczęła praktykę artystyczna u Reinharda Wolfa. To właśnie Wolf nauczył Kirchherr patrzeć na świat w wyjątkowy sposób, co później znalazło odzwierciedlenie w licznych zdjęciach Beatlesów.

Pierwsza styczność artystki z zespołem odbyła się za sprawą Klausa Voormana, który zabrał ją na koncert w Hamburgu. W biografii zespołu Kirchherr wspominała koncert jako zapierający dech w piersi. To wydarzenie kompletnie zmieniło jej życie. W 1960 roku powstało pierwsze zdjęcie Beatlesów autorstwa Kirchherr, jak również artystka zaczęła spotykać się z ówczesnym basistą zespołu – Stuartem Sutcliffe’em. Para zaręczyła się, lecz niefortunnie Stuart zmarł wskutek udaru mózgu w wieku zaledwie 21 lat (1962 r.).

Mimo tej tragicznej historii, Astrid wciąż przyjaźniła się z członkami zespołu i robiła im zdjęcia. Były to kadry nie tylko koncertowe, ale dokumentalne i zakulisowe. Odpowiadała ona również za zdjęcia do solowej płyty George’a Harrisona ”Wonderwall Music”.

Oprócz bycia fotografką, Kirchherr zajmowała się również stylizacjami ubrań oraz aranżacją wnętrz. W późniejszym okresie otworzyła zakład i sklep fotograficzny. W ciągu swojego życia dwukrotnie była mężatką. Odeszła zaledwie 8 dni przed swoimi 82 drugimi urodzinami w rodzinnym Hamburgu.

Interesujesz się grami wideo? Wypełnij naszą ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)