Nie żyje George Mendonsa, bohater zdjęcia Alfreda Eisenstaedta

Nie żyje George Mendonsa, bohater zdjęcia Alfreda Eisenstaedta
Źródło zdjęć: © © Alfred Eisenstaedt
Marcin Watemborski

20.02.2019 08:17, aktual.: 26.07.2022 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcie Alfreda Eisenstaedta pt. ”V-J Day in Times Square”, które przedstawia marynarza całującego młodą pielęgniarkę na nowojorskim Times Square, znają wszyscy. Mężczyzna ze zdjęcia to George Mendonsa, który zmarł w wieku 95 lat.

Alfred Eisenstaedt zrobił ”ikoniczne” zdjęcie 14 sierpnia 1945, czyli w dzień zwycięstwa USA nad Japonią (”V-J Day”). Tydzień później kadr trafił do magazynu ”Life”. Na zdjęciu widać marynarza, który z radości całuje dziewczynę na środku Times Square.

Kim byli bohaterowie?

Na zdjęciu widać marynarza U.S. Navy George’a Mendonsa, który w tamtym czasie był na randce z Ritą Petrie. Ją właśnie poślubił i byli razem przez 70 lat. W uniesieniu niesamowitej radości złapał pobliską nieznajomą i pocałował ją.

Nazwiska bohaterów zdjęcia przez dziesięciolecia były tajemnicą. Pojawiało się wiele osób, które podawały się za chłopaka oraz dziewczynę ze zdjęcia, lecz to nie byli oni. W 2012 roku została wydana książka ”The Kissing Sailor” (”Całujący marynarz”), w której pojawiły się informacje o poszukiwaniach.

Koniec końców okazało się, że osobami ze zdjęcia są George Mendonsa oraz Greta Friedman. Według Lawrence Verria (autora książki o zdjęciu), Mendonsa widział wiele pielęgniarek, które ratowały życie żołnierzy na froncie i gdy dowiedział się o końcu zakończeniu wojny, widok młodej pielęgniarki mocno go przyciągnął.

Sailor Who Kissed Woman In Iconic Times Square V-J Day Photo Dies At 95 | TIME

W 2005 roku Greta Friedman wyznała, tamtego dnia, gdy pojawiły się plotki o zakończeniu wojny, pracowała w gabinecie dentystycznym. Później, gdy szła przez Times Square zobaczyła billboard, który to potwierdzał. Nagle złapał ją marynarz i mocno przycisnął. Nie chodziło o sam pocałunek, ale o niesamowitą radość, że żołnierz nie będzie musiał już wracać na Pacyfik. Według Friedman, Mendonsa był niesamowicie wdzięczny pielęgniarkom za to, jak pomagały podczas wojny.

Greta Friedman zmarła w 2016 roku, w wieku 92 lat. George Mendonsa odszedł w wieku 95 lat, 2 dni przed swoimi 96 urodzinami.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)