Nie żyje Karl Lagerfeld – wybitny wizjoner, projektant i fotograf

Nie żyje Karl Lagerfeld – wybitny wizjoner, projektant i fotograf

Nie żyje Karl Lagerfeld – wybitny wizjoner, projektant i fotograf
Źródło zdjęć: © © Pascal Le Segretain / Staff / Getty Images
Marcin Watemborski
19.02.2019 12:46, aktualizacja: 26.07.2022 15:56

W wieku 85 lat, po długotrwałych problemach ze zdrowiem, odszedł Karl Lagerfeld. Wybitny projektant i jeden z najważniejszych ludzi w świecie mody zmagał się z problemami zdrowotnymi. W kuluarach rozmawiano o tym od czasu ostatniego pokazu Chanel, na którym się nie zjawił.

Karl Lagerfeld był i na zawsze pozostanie ”ikoną” świata mody. Zajmował się nie tylko projektowaniem, ale również fotografią. Pod jego nazwiskiem ukazało się wiele kolekcji takich domów mody, jak Balmain, FENDI czy Chanel. Lagerfeld miał również markę ”Karl Lagerfeld”, pod którą pojawiały się przeróżne akcesoria i codzienne ubrania. Projektant cenił sobie prostotę, a czasem niesamowity przepych. Wszystko jednak musiało być eleganckie.

Kariera Karla Lagerfelda trwała od 1955 roku, gdy wygrał jeden z czołowych paryskich konkursów modowych. To zwycięstwo zapewniło mu pracę w domu mody Balmain. Nastepnie był Jean Patou, następnie Krizia, Charles Jourdan i Valentino.

9 lat po wejściu w świat mody Lagerfeld wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. Wrócił w 1967 roku i konsultował swoje projekty u Fendi. 5 lat później pokazał swoją czarno-białą kolekcję Deco dla domu mody Chloé, która otworzyła mu drzwi do świata wielkiej mody i wysokiego krawiectwa. Karl Lagerfeld przez ostatnie 35 lat prowadził Chanel'a, którzy przejął po Gabrielle ”Coco” Chanel.

Obraz
© © Karl Lagerfeld

Był on również wybitnym fotografem. W jego twórczości znajdują się liczne akty modelek i znanych osób. Jedno z bardziej znanych zdjęć Mariah Carey, czyli okładka magazynu ”V”, jest również dziełem Karla.

Obraz

Dla mnie osobiście Karl Lagerfeld był niesamowitą inspiracją. Jego zamiłowanie do czerni i często prostoty oraz elegancji ukształtowało we mnie silne poczucie estetyki. Lagerfeld zawsze zwracał uwagę na gładkość linii, odpowiedni dobór materiałów, geometrię krojów. Każdy z jego projektów był osobną historią.

Spoczywaj w pokoju Mistrzu

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)