Nie żyje Marek Karewicz - wybitny fotograf jazzowej sceny muzycznej

Nie żyje Marek Karewicz - wybitny fotograf jazzowej sceny muzycznej25.06.2018 08:29
Nie żyje Marek Karewicz - wybitny fotograf jazzowej sceny muzycznej
Źródło zdjęć: © © PAP, Fot: Grzegorz Michałowski
Monika Homan

22 czerwca zmarł w wieku 80 lat znany i ceniony polski fotograf muzyczny - Marek Karewicz. Twórca licznych okładek płytowych, silnie związany ze sceną jazzową.

Jazz Forum ogłosiło smutną wiadomość o śmierci legendy polskiej sceny jazzowej. Nie był on jednak muzykiem. Marek Karewicz był wybitnym polskim fotografem muzycznym.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi na wydziale operatorskim. Jest autorem ponad 1500 okładek płytowych, a jego dorobkiem artystycznym są aż dwa miliony negatywów. Bo to właśnie na negatywach wykonywał swoje fotografie.

Każdy szanujący się polski muzyk, zwłaszcza jazzowy, wie kim był Marek Karewicz. Fotografował on legendy światowego formatu. Sam grał kiedyś na trąbce i kontrabasie. Pozwoliło mu tu uchwycić ulotne chwile. Doskonale wiedział kiedy nacisnąć spust migawki.

417856851439663762

Szczególny sukces odniosła jego fotografia, będąca okładką dla albumu "Blues", zespołu Breakout, przedstawiająca Tadeusza Nalepę, trzymającego swojego syna za rękę.

Fotografował między innymi The Rolling Stones podczas koncertu w Warszawie w 1976 roku, trasę koncertową Milesa Davisa czy Raya Charlesa. Przez lata związany był z klubami muzycznymi i był członiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

417856851439860370
Źródło zdjęć: © Wikipedia

W swojej karierze wydał kilka albumów fotograficznych z osobistymi komentarzami, jak na przykład "This is Jazz".

Śmierć Marka Krewicza jest ogromną stratą zarówno dla świata fotografii, jak i muzyki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)