Nie żyje Russell Kirsch, wynalazca piksela i pionier obrazowania cyfrowego

Russell Kirsch był informatykiem, a jego najbardziej znanym dokonaniem jest wynalezienie pikseli, które stanowią podstawę każdego cyfrowego obrazu. Naukowiec miał 91 lat.

Russel Kirsch i Joel Runyon.
Russel Kirsch i Joel Runyon.
Źródło zdjęć: © © WikiCommons
Marcin Watemborski

Russell Kirsch urodził się w 20 czerwca 1929 roku. Był amerykańskim inżynierem i wynalazcą pierwszego cyfrowego skanera obrazu. Od 1951 roku Kirsch był członkiem amerykańskiego National Bureau of Standards, które stworzyło później pierwszy amerykański komputer SEAC.

Rok 1957 był przełomowy. To właśnie wtedy zespół pod przewodnictwem Rusella Kirscha opracował pierwszy w historii cyfrowy skaner obrazów, wykonał pierwsze skany i tym samym stał się ojcem technologii obrazowania.

Jednym z pierwszych obrobionych w ten sposób zdjęć był portret 3-miesięcznego syna inżyniera. Miał rozdzielczość 30 976 pikseli. Obraz składał się z białych i czarnych pikseli – bez przejść w skali szarości, ale dzięki połączeniu kilku skanów można było je osiągnąć. Najważniejsze było jednak to, że komputer i skaner współpracowały ze sobą, przesyłając informacje o jasnych i ciemnych partiach zdjęcia. Dalsze badania doprowadziły m.in. do zbudowania ekranów oscyloskopowych i opracowania sposobu wykrywania krawędzi.

Zdjęcie syna Russella Kirscha było jednym z pierwszych cyfrowych skanów w historii.
Zdjęcie syna Russella Kirscha było jednym z pierwszych cyfrowych skanów w historii.

W 2003 roku zeskanowany portret syna Kircha trafił do zbioru magazynu "Life" zatytułowanego "100 zdjęć, które zmieniły świat". To zdjęcie jest jednym z pierwszych obrazów cyfrowych i bez niego prawdopodobnie nie pracowalibyśmy obecnie przy użyciu aparatów cyfrowych. Oryginalne zdjęcie znajduje się w Muzeum Sztuki w Portland.

Ciekawostką jest to, że Russell Kirsch nigdy nie pracował dla NASA, ale jego wynalazki doprowadziły do rozwoju technologii umożliwiającej eksplorację kosmosy, w tym lądowanie na Księżycu. Godfrey Hounsfield, wynalazca tomografu komputerowego, również bazował na dokonaniach Kirscha.

11 sierpnia 2020 roku Russell Kirsch zmarł w swoim domu w Portland. Powodem były komplikacje związane z chorobą Alzheimera.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
newsyaktualnościSprzęt fotograficzny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)