Odszedł Sam Nzima - autor legendarnego zdjęcia z upadku apartheidu

Odszedł Sam Nzima - autor legendarnego zdjęcia z upadku apartheidu

Odszedł Sam Nzima - autor legendarnego zdjęcia z upadku apartheidu
Źródło zdjęć: © © SIPHIWE SIBEKO / Reuters
Monika Homan
16.05.2018 07:49, aktualizacja: 26.07.2022 18:02

12 maja zmarł, w wieku 83 lat, słynny fotoreporter z Afryki Południowej – Sam Nzima. Był autorem jednego z najbardziej wpływowych zdjęć na świecie, które jest definitywnym obrazem apartheidu.

Sam Nzima był fotoreporterem z Południowej Afryki. Zmarł w wieku 83 lat. W 1976 roku, na przedmieściach Johannesburga, podczas strzelaniny zrobił swoje najbardziej znane zdjęcie. Czarnoskórzy uczniowie protestowali wtedy przeciwko decyzji białego rządu o wprowadzeniu obowiązku nauczania w języku afrykanerskim, zamiast angielskiego.

Obraz

Nzima sfotografował 13-letniego chłopca, umierającego na rękach swojego starszego kolegi, który wynosił go ze szkoły. Hektor Pieterson – bo tak nazywał się chłopiec - został postrzelony przez policję. Podczas zamieszek, w ciągu trzech dni, zginęło tam blisko 170 osób. Wydarzenie to stało się przełomem w walce przeciwko apartheidowi. Protesty rozprzestrzeniły się w Afryce Południowej i ostatecznie doprowadziły do upadku reżimu.

Sam Nzima urodził się w 1934 roku. Był synem rolnika. Kiedy w szkole nauczyciel pokazał mu, jak używać aparatu, zafascynował się fotografią. Młody Nzima kupił własny aparat i zaczął fotografować w Parku Narodowym Krugera.

Veteran photographer Sam Nzima passes away

Pracodawca jego ojca, biały farmer, zmusił go do pracy w Ekstern Transvaal. Po dziewięciu miesiącach uciekł do komercyjnego centrum kraju, Johannesburga, gdzie pracował, jako ogrodnik na jednym z eleganckich przedmieść. W wieku 22 lat zaczął pracować, jako kelner w hotelu Savoy. Portretował wtedy swoich współpracowników.

Z czasem Nzima zaczął wysyłać własne zdjęcia do gazety The World. Przesłał też historię, napisaną podczas podróży autobusem, która zrobiła w redakcji takie wrażenie, że w 1968 roku Nzima zaczął pracę jako etatowy fotoreporter.

Soweto Uprising: The Story Behind Sam Nzima's Photograph | 100 Photos | TIME

Osiem lat później, jego ikoniczne zdjęcie, będące obrazem apartheidu, obiegło cały świat. Nzima nigdy nie dostał za nie zapłaty. Wręcz przeciwnie – spędził lata, ukrywając się i będąc nękanym przez policję. Dopiero w 1998 roku Nzima odzyskał prawa autorskie do zdjęcia, które Time wymienia, jako jedno ze 100 najbardziej wpływowych fotografii na świecie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)