Nie żyje Steve Schapiro. Był znanym fotografem gwiazd XX wieku

Nie żyje Steve Schapiro. Był znanym fotografem gwiazd XX wieku20.01.2022 08:35
Nie żyje Steve Schapiro. Był znanym fotografem gwiazd XX wieku
Źródło zdjęć: © © WikiCommons

Jeśli kojarzycie plakat promujący film "Ojciec chrzestny" z Marlonem Brando w roli Vito Corleone, to już wiecie, kim był Steve Schapiro. To samo można powiedzieć o okładce albumu z fotosami z planu "Taksówkarz". Schapiro fotografował również aktywistów jak Martin Luther King oraz muzyków pokroju Davida Bowiego. Artysta zmarł w wieku 87 lat.

Steve Schapiro zgromadził w swoim portfolio wielu wpływowych i znanych ludzi XX wieku. Urodzony w Nowym Jorku (1934 r.) przejawiał zainteresowanie fotografią od najmłodszych lat, a jedną z jego wielkich inspiracji był Henri Cartier-Bresson. Schapiro początkowo szedł w kierunku typowo prasowym – fotografował różne wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne.

Zdjęcia Steve’a Schapiro trafiły m.in. do "Vanity Fair", "Time" czy "Life". Fotografowi najbardziej zależało na rejestrowaniu wyjątkowych chwil, które tętniły różnymi uczuciami. Jego definicją decydującego momentu było napięcie emocjonalne, atmosfera. W latach 70. XX wieku kariera Schapiro nabrała innego biegu – wówczas rozpoczął pracę ze studiami filmowymi z Hollywood.

W związku z pracą w Los Angeles, fotograf skoncentrował się na fotosach i nastrojowych sesjach zdjęciowych odpowiadającym estetyką filmów. Tak powstało wiele zdjęć, które kojarzą wszyscy miłośnicy kina, w tym z planów zdjęciowych "Ojca chrzestnego", "Taksówkarz", "Tacy byliśmy" czy "Ryzykowny interes".

Wśród sław XX wieku, które stanęły przed obiektywem Schapiro byli m.in.: David Bowie, Barbara Streisand, Wes Montgomery, Bill Evans, Muhammad Ali, Allen Ginsberg czy Andy Warhol. Artysta chorował na raka trzustki. Zmarł w swoim domu w Chicago w wieku 87 lat.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)