Nie żyje Steve Schapiro. Był znanym fotografem gwiazd XX wieku

Nie żyje Steve Schapiro. Był znanym fotografem gwiazd XX wieku

Nie żyje Steve Schapiro. Był znanym fotografem gwiazd XX wieku
Źródło zdjęć: © © WikiCommons
Marcin Watemborski
20.01.2022 08:35, aktualizacja: 26.07.2022 13:50

Jeśli kojarzycie plakat promujący film "Ojciec chrzestny" z Marlonem Brando w roli Vito Corleone, to już wiecie, kim był Steve Schapiro. To samo można powiedzieć o okładce albumu z fotosami z planu "Taksówkarz". Schapiro fotografował również aktywistów jak Martin Luther King oraz muzyków pokroju Davida Bowiego. Artysta zmarł w wieku 87 lat.

Steve Schapiro zgromadził w swoim portfolio wielu wpływowych i znanych ludzi XX wieku. Urodzony w Nowym Jorku (1934 r.) przejawiał zainteresowanie fotografią od najmłodszych lat, a jedną z jego wielkich inspiracji był Henri Cartier-Bresson. Schapiro początkowo szedł w kierunku typowo prasowym – fotografował różne wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne.

Zdjęcia Steve’a Schapiro trafiły m.in. do "Vanity Fair", "Time" czy "Life". Fotografowi najbardziej zależało na rejestrowaniu wyjątkowych chwil, które tętniły różnymi uczuciami. Jego definicją decydującego momentu było napięcie emocjonalne, atmosfera. W latach 70. XX wieku kariera Schapiro nabrała innego biegu – wówczas rozpoczął pracę ze studiami filmowymi z Hollywood.

W związku z pracą w Los Angeles, fotograf skoncentrował się na fotosach i nastrojowych sesjach zdjęciowych odpowiadającym estetyką filmów. Tak powstało wiele zdjęć, które kojarzą wszyscy miłośnicy kina, w tym z planów zdjęciowych "Ojca chrzestnego", "Taksówkarz", "Tacy byliśmy" czy "Ryzykowny interes".

Wśród sław XX wieku, które stanęły przed obiektywem Schapiro byli m.in.: David Bowie, Barbara Streisand, Wes Montgomery, Bill Evans, Muhammad Ali, Allen Ginsberg czy Andy Warhol. Artysta chorował na raka trzustki. Zmarł w swoim domu w Chicago w wieku 87 lat.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)