Nie żyje Tim Page. To jego zdjęcia zmieniły bieg wojny w Wietnamie

Nie żyje Tim Page.
Nie żyje Tim Page.
Źródło zdjęć: © WikiCommons
Marcin Watemborski

26.08.2022 08:56, aktual.: 26.08.2022 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tim Page był wybitną postacią w świecie fotografii wojennej oraz prasowej. Zmarł w wieku 78 lat w swoim domu w Australii. Na jego koncie fotograficznym było mnóstwo doskonałych kadrów, a swoją karierę rozpoczął od dokumentowania wojny w Wietnamie.

Tim Page zmarł 24 sierpnia 2022 roku w swoim domu w Nowej Południowej Walii (Australia). Jego kolega po fachu, Ben Bohane, przekazał w rozmowie z CNN, że Page chorował na raka wątroby, co było główną przyczyną śmierci.

Kariera fotograficzna Tima Page’a rozpoczęła się w podczas wojny w Wietnamie w 1965 roku, gdy dziennikarz miał zaledwie 20 lat. Podczas realizacji zlecenia, dokumentalista trzymał się bardzo blisko akcji, wielokrotnie będąc na pierwszej linii strzału. Jego kadry ukazują prawdziwe emocje towarzyszące zarówno żołnierzom jak i cywilom.

Na wojnie poniósł liczne obrażenia, był czterokrotnie ranny – oprócz zranienia odłamkami, znalazł się pod ostrzałem karabinów maszynowych oraz tuż przy nim wybuchła mina przeciwpiechotna. Jego koledzy po fachu żartowali sobie, że jeśli tak dalej pójdzie, to nie doczeka 23. urodzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tim Page wierzył, że jego zdjęcia mogły mieć wpływ na przebieg wojny w Wietnamie. Jego kadry, które były publikowane na wyłączność "The Washington Post" i "Life" bardzo mocno oddziaływały na opinie publiczną. Fotoreporter uważał, że była to pierwsza i jedyna dotychczasowa wojna, która była dokumentowana w sposób otwarty – bez manipulacji politycznej.

Ciekawostką na temat Tima Page’a jest to, że jego osobowość była inspiracją dla postaci fotoreportera granej przez Dennisa Hoppera w filmie "Czas Apokalipsy".

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie