"Niebieski Księżyc" za nami. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z całego świata
Niebieski Księżyc to niezwykłe zjawisko i dość rzadkie. W dużym skrócie polega ono na wystąpieniu drugiej pełni Księżyca w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Takiego zjawiska doświadczyliśmy w sierpniu 2023 r. i powstało wówczas mnóstwo pięknych zdjęć. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Termin "niebieski Księżyc" odnosi się do dosyć rzadkiego zjawiska, kiedy to dwa pełne księżyce występują w jednym miesiącu kalendarzowym. Wynika to z tego, że większość miesięcy trwa ma 30 lub 31 dni – wyjątkiem jest luty, który ma 28 lub 29 dni. Pełny cykl księżycowy wynosi natomiast ok. 29,5 dnia.
W wyniku tego nierównomiernego podziału czasu pełnego cyklu księżyca raz na jakiś czas zdarza się, że w jednym miesiącu możemy obserwować dwie pełnie. Właśnie ta druga jest określana jako "niebieski Księżyc". Nazwa "niebieski" jest jednak myląca, ponieważ rzeczywiście nie ma on żadnego związku z kolorem Księżyca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Niebieski Księżyc" w ogóle nie ma niebieskiego koloru. To zjawisko jest bardziej związane z terminem "raz na niebieski księżyc" (ang. "once in a blue moon"), co oznacza, że jest to coś, co zdarza się wyjątkowo rzadko. Nazwa ta jest typowo metaforyczna i nie opisuje nijak naszego satelity.
Ten jest zazwyczaj biały, srebrny ("Srebrny glob" – przyp. red.) lub ma odcienie szarości, ale może przybierać różne kolory w zależności od atmosferycznych warunków na Ziemi, takich jak mgła, dym czy pył w powietrzu. Wówczas nasz naturalny satelita bywa żółty, pomarańczowy, a nawet "krwawy". Ten ostatni wariant również dotyczy rzadkiego zjawiska.
Mimo tego, że Księżyc nie jawi się w błękicie, przyciąga on mnóstwo obserwatorów. Ludzie z całego świata planują zdjęcia na długo przed pełnią, by zrealizować kadry rzadkiego zjawiska.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii