Niechciany Zabójca, czyli Newsreportaż 2010

Niechciany Zabójca, czyli Newsreportaż 2010
17.12.2010 09:23
z cyklu "le parkour - le conflits"
z cyklu "le parkour - le conflits"
Kamila Dworniczak
Kamila Dworniczak

IX edycja konkursu Newsweeka na fotoreportaż dobiegła końca. O decyzjach jury na pewno można podyskutować. Za ostateczny wynik odpowiedzialni byli jednak internauci.

Konkurs organizowany przez tygodnik Newsweek odbywa się już prawie 10 lat - od 2001 roku. Nagrody przyznaje się tu w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Kultura i Fotokast. Stworzeniem tej ostatniej szczycą się organizatorzy ? to oni jako pierwsi wprowadzili do konkursów fotograficznych w Polsce formę multimedialną.

z cyklu "Golgota młodych"
z cyklu "Golgota młodych"

Ale przejdźmy do zwycięzców (anonimowych!). Trzeba przyznać, że ich prace powiedzą nam co nieco na temat aktualnych preferencji fotografujących internautów.

W kategorii Wydarzenia pierwszą nagrodę otrzymał fotoreportaż "Golgota młodych", poświęcony organizowanym nad Bugiem spotkaniom braci kapucynów z młodzieżą. Z kolei w kategorii Ludzie bezkonkurencyjne były "Pracujące dzieci" ? seria zdjęć dotyczących problemów ubóstwa najmłodszych obywateli Maroka.

"Chleb nasz powszedni" to fotoreportaż z piekarni we Wschowie, prezentujący pracowników jako półnagich herosów, tytanów pracy (kategoria Życie codzienne). W kategorii Kultura zwyciężył dość osobliwy i intrygujący cykl fotografii, zatytułowany "le parkour - le conflits", mający przedstawić zależności panujące w świecie współczesnej sztuki na linii twórca-odbiorca. "Drugie ręce" - zwycięski Fotokast - jest opowieścią o życiu osoby niepełnosprawnej.

z cyklu "Pracujące dzieci"
z cyklu "Pracujące dzieci"

Muszę przyznać, że chociaż serie ?Pracujące dzieci? i ?le parkour - le conflits? rzeczywiście wydały mi się interesujące, reszta fotoreportaży nie rzuca na kolana. Wynika to być może z tego, że konkurs nie jest skierowany do najwybitniejszych fotoreporterów, a raczej dla amatorów albo tych, którzy wciąż szkolą swoje umiejętności.

A jak na tym tle wypadają preferencje użytkowników Internetu...? Trudno jednoznacznie określić, wydaje się jednak, że wciąż przeważa ?ciężar? tematu nad jego realizacją.

z cyklu "Życie Zabójcy"
z cyklu "Życie Zabójcy"

Trochę światła na tę sprawę rzuca historia "Życia Zabójcy" - wysoko ocenianego przez internautów cyklu zdjęć, który w ostatniej chwili wycofano z konkursu. Trudno się sprzeczać z decyzją komisji - w końcu ten "fotoreportaż" to zwykła inscenizacja. Wzruszający list autorstwa Macieja Jeziorka w obronie "Zabójców" możemy przeczytać na stronie fotoreporterzy.net. My również składamy kondolencje :)

Wszystkie zdjęcia można obejrzeć na oficjalnej stronie konkursu.

Źródło: Newsweek

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)