Niedziałająca Leica M4 w opłakanym stanie sprzedana za równowartość 7,9 tys. złotych

Niedziałająca Leica M4 w opłakanym stanie sprzedana za równowartość 7,9 tys. złotych

Niedziałająca Leica M4 w opłakanym stanie sprzedana za równowartość 7,9 tys. złotych
Marcin Watemborski
21.05.2021 08:15, aktualizacja: 22.05.2021 10:57

Aparaty marki Leica są przez wielu fotografów traktowane jak biżuteria. Są ładne i zapewniają doskonałą jakość obrazu z dedykowaną optyką, a poza tym rzadko się psują. Jak się okazuje nawet te, które wyzionęły ducha mogą być sporo warte, czego przykładem jest ta absurdalna historia.

Rupieć za krocie

Na aukcji domu Flints została sprzedana Leica M4 z obiektywem 50 mm f/2 za prawie 1500 funtów, czyli ok. 7860 złotych. Nie byłoby nic dziwnego w takiej cenie za aparat z 1968 roku, gdyby nie to, że ten egzemplarz jest doszczętnie zniszczony przez ogień, nie działa, a jego historia była nieznana sprzedawcom. Ta sytuacja może wprawić w zakłopotanie niejednego miłośnika starych aparatów. Skąd taka kosmiczna cena?

Na facebookowej grupie Vintage Camera Collectors (ang. Kolekcjonerzy zabytkowych aparatów) wypowiedział się Jonathan Bloom. Przyznał się do tego, że był właścicielem dokładnie tego egzemplarza Leiki M4. W jego oczach ten aparat jest przykładem doskonałego wzornictwa, a po zaprzestaniu pełnienia swojej pierwotnej funkcji, zyskał nową. Stał się dziełem sztuki.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Kilka lat temu Jonathan zapłacił za spaloną Leikę M4 900 dolarów, czyli ok. 3340 złotych, co już wydaje się kosmiczną kwotą za rupieć. Kolekcjoner zdradza, że ten aparat został znaleziony w szczątkach spalonego domu. Nic więcej o nim nie wiadomo.

Leica M4 - bliska ideału

Leica M4 została wprowadzona na rynek w 1967 roku zastępując model Leica M3. Wielu kolekcjonerów uważa ten aparat za szczyt doskonałego wzornictwa wśród dalmierzowców. Powodem jest optyka zastosowana w układzie dalmierza oraz niemal niezawodne funkcjonowanie całego aparatu.

Innym czynnikiem, za który ceniona jest Leica M4 jest dźwięk migawki. Według miłośników mechanicznych aparatów małoobrazkowych, w każdym cyklu przelotu migawki słychać niemiecką precyzję i idealne spasowanie wszystkich części.

Ceny działających egzemplarzy modelu Leica M4, zaczynają się na portalach aukcyjnych od ok. 6600 złotych. Najdroższe z nich dochodzą do ok. 30 000 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)