Niemiecka firma sprzedawała kopię "chińczyka" za 11 tys. złotych

Niemiecka firma sprzedawała kopię "chińczyka" za 11 tys. złotych

Niemiecka firma sprzedawała kopię "chińczyka" za 11 tys. złotych
Marcin Watemborski
12.03.2019 12:22, aktualizacja: 26.07.2022 15:54

Przez dług czas na rynku pojawiały się przypuszczenia, że obiektyw Nocturnus 50 mm f/0.95 był kopią nieprodukowanego już chińskiego szkła Mitakon Zhongyi Speedmaster 50 mm f/0.95. Przez długi czas Meyer Optik Goerlitz zaprzeczało, jednak prawda wyszła na jaw.

Podstawowa różnica między obiektywami Meyer Optik Goerlitz Nocturnus 50 mm f/0.95, a Mitakon Zhongyi Speedmaster 50 mm f/0.95 jest cena. Nocturnus kosztuje 3000 dolarów, czyli ponad 11 000 złotych. Mimo tego, że specyfikacja obu obiektywów jest identyczna, firma Meyer Optik Goerlitz długo zaprzeczała.

Po wypłynięciu na jaw tego, że obiektyw Somnium 85 mm f/1.5 jest kopią rosyjskiej konstrukcji, Meyer Optik Goerlitz przyznało się w oświadczeniu również do przekrętów z Nocturnusem 50 mm f/0.95. Członek zarządu firmy, Timo Heinze, uważa całą akcję za plamę na honorze firmy, która podpiera się znakiem ”Wyprodukowano w Niemczech”, a w środku sprzedaje konstrukcje innych producentów.

Heinze mówi, że mimo idealnego działania obiektywów w swojej klasie, ich metoda produkcji jest poza zasadami działania firmy. Dyrektor poinformował również, że Meyer Optik Goerlitz nie zamierza wypuszczać więcej obiektywów o takiej samej specyfikacji, jak inne oraz firma dołoży wszelkich starań, by znak ”Made in Germany” był prawdą.

To bardzo zabawne, ale oryginalny Nocturnus nawet wizualnie nie różnił się znacznie od Mitakona. Różnica polegała na tym, że na ”niemieckim” obiektywie oznaczenia odległości były niebieskie, a na chińskim pomarańczowe. Oba szkła miały w środku 10 elementów w 7 grupach, 9 listków przysłony, zakres pracy przysłony f/0.95-f/16. Wymiary obiektywów i waga również są takie same. Zmiany pojawiły się w II wersji Novturnusa. Obiektyw miał już 15 listków przysłony, zamiast 9 oraz można było go domknąć do f/22.

Nowi właściciele firmy stawiają na znacznie wyższe standardy tworzenia nowych produktów. Nawiązując do polityki Meyer Optik Goerlitz – nie będzie więcej kopiowanych konstrukcji ani kampanii na Kickstarterze. Zmieniła się również strona internetowa firmy, na której możecie znaleźć dość spore zniżki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)