Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno

Paraliż senny jest zjawiskiem, które polega na tym, że budzicie się – odzyskujecie świadomość, ale nie możecie się poruszyć. Tkwicie zawieszeni między snem a jawą. Często temu zjawisku towarzyszą halucynacje i omamy słuchowe. Zobaczcie, jak przedstawił je w swojej twórczości Nicolas Bruno.

[h2]Co to paraliż senny?[/h2]
[h2]Co to paraliż senny?[/h2]
Źródło zdjęć: © © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Marcin Watemborski

Paraliż senny to zjawisko, w którym wybudzony umysł odseparowuje się od poruszania się. To jakby niekompletne wybudzenie ze stanu, który ma zapobiec uszkodzeniom ciała podczas snu. W zależności od umysłu osoby, którą to spotyka – mogą pojawić się halucynacje lub omamy słuchowe, które są nasilone przez narastającą panikę – to jakby śnienie na jawie.

Przez większość swojego życia Nicolas Bruno zmagał się z tym koszmarem. Spotkał się również z popularnymi wizjami postaci bez twarzy i tajemniczych sylwetek, które próbują robić różne rzeczy z połowicznie wybudzonym umysłem. Prezentowane zdjęcia są sposobem na radzenie sobie z horrorem, który dotyka autora.
Przez większość swojego życia Nicolas Bruno zmagał się z tym koszmarem. Spotkał się również z popularnymi wizjami postaci bez twarzy i tajemniczych sylwetek, które próbują robić różne rzeczy z połowicznie wybudzonym umysłem. Prezentowane zdjęcia są sposobem na radzenie sobie z horrorem, który dotyka autora.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Zdjęcia, które tworzy Bruno, są połączeniem różnych rękodzieł oraz planowania – stroje i rekwizyty często wykonuje sam twórca. Odgrywa on również rolę większości modeli tak, by odpowiednio pokazać, co działo się w jego śnie. Często na swojej szafce nocnej kładzie notes lub kartkę papieru i długopis, by móc naszkicować to, co mu się śniło, gdy tylko odzyska funkcje motoryczne. Szkic jest bardzo bliski ostatecznej fotografii. Sam Nicolas mówi, że zapisywanie horroru, który dopiero przeżył, jest strasznie męczące dla jego psychiki.
Zdjęcia, które tworzy Bruno, są połączeniem różnych rękodzieł oraz planowania – stroje i rekwizyty często wykonuje sam twórca. Odgrywa on również rolę większości modeli tak, by odpowiednio pokazać, co działo się w jego śnie. Często na swojej szafce nocnej kładzie notes lub kartkę papieru i długopis, by móc naszkicować to, co mu się śniło, gdy tylko odzyska funkcje motoryczne. Szkic jest bardzo bliski ostatecznej fotografii. Sam Nicolas mówi, że zapisywanie horroru, który dopiero przeżył, jest strasznie męczące dla jego psychiki.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Dzięki koszmarom na jawie rozwinął się nie tylko warsztat fotgoraficzny Nicolasa, ale również rękodzielniczy – zaczął rzeźbić oraz projektować i wykonywać stroje, które będą oddawały charakter postaci występujących w snach. Inspiracje do dopracowania końcowego wyglądu bohaterów swoich fotografii Bruno czerpie często z książek historycznych oraz archiwów fotograficznych z różnych okresów. Pozwala mu to na połączenie rzeczywistej kreacji z tą wyimaginowaną. Autor w głównej mierze bazuje na szyciu, kształtowaniu metalu oraz rzeźbieniu w drewnie.
Dzięki koszmarom na jawie rozwinął się nie tylko warsztat fotgoraficzny Nicolasa, ale również rękodzielniczy – zaczął rzeźbić oraz projektować i wykonywać stroje, które będą oddawały charakter postaci występujących w snach. Inspiracje do dopracowania końcowego wyglądu bohaterów swoich fotografii Bruno czerpie często z książek historycznych oraz archiwów fotograficznych z różnych okresów. Pozwala mu to na połączenie rzeczywistej kreacji z tą wyimaginowaną. Autor w głównej mierze bazuje na szyciu, kształtowaniu metalu oraz rzeźbieniu w drewnie.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Podczas realizacji Nicolas Bruno umieszcza swojego Nikona D600 z Sigmą 50 mm  f/1.4 na statywie i wykonuje kilka zdjęć, odgrywając część ról indywidualnie. Wcielanie się w każdego bohatera jest dla niego formą terapii, próbą stawiania czoła sowim lękom, natomiast ich wygląd jest na bieżąco konsultowany ze specjalistami od malarstwa, rzeźby, krawiectwa oraz historii mody.
Podczas realizacji Nicolas Bruno umieszcza swojego Nikona D600 z Sigmą 50 mm f/1.4 na statywie i wykonuje kilka zdjęć, odgrywając część ról indywidualnie. Wcielanie się w każdego bohatera jest dla niego formą terapii, próbą stawiania czoła sowim lękom, natomiast ich wygląd jest na bieżąco konsultowany ze specjalistami od malarstwa, rzeźby, krawiectwa oraz historii mody.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
W związku z doświadczeniami z paraliżem sennym, ten problem stał się jednym z głównych zainteresowań Nicolasa. Wielu ludzi łączy to zjawisko z obrzędami religijnymi albo nawet opętaniem. Autor projektu zaczął szukać ludzi, którzy mają podobne przeżycia, ponieważ chciał je porównać do swoich.
W związku z doświadczeniami z paraliżem sennym, ten problem stał się jednym z głównych zainteresowań Nicolasa. Wielu ludzi łączy to zjawisko z obrzędami religijnymi albo nawet opętaniem. Autor projektu zaczął szukać ludzi, którzy mają podobne przeżycia, ponieważ chciał je porównać do swoich.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Porównanie doświadczeń swoich i innych pozwoliło Nicolasowi stworzyć pewnego rodzaju schemat działania paraliżu sennego. Jednym z najczęściej pojawiających się motywów u ludzi są niezidentyfikowane cieniste postacie chodzące po pokoju i obejmujące sparaliżowaną osobę w przerażający sposób.
Porównanie doświadczeń swoich i innych pozwoliło Nicolasowi stworzyć pewnego rodzaju schemat działania paraliżu sennego. Jednym z najczęściej pojawiających się motywów u ludzi są niezidentyfikowane cieniste postacie chodzące po pokoju i obejmujące sparaliżowaną osobę w przerażający sposób.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Niektóre osoby mówiły, że są w stanie kontrolować sny i postrzegać siebie ponad swoimi ciałami jak w przypadku świadomych snów i podróży astralnych, dzięki czemu mogły zwalczyć paraliż fizyczny. Inni wspominali o omamach słuchowych podczas wizji. Były to często krzyki, niemożliwe do wymówienia dźwięki oraz słowa w niezrozumiałych językach.
Niektóre osoby mówiły, że są w stanie kontrolować sny i postrzegać siebie ponad swoimi ciałami jak w przypadku świadomych snów i podróży astralnych, dzięki czemu mogły zwalczyć paraliż fizyczny. Inni wspominali o omamach słuchowych podczas wizji. Były to często krzyki, niemożliwe do wymówienia dźwięki oraz słowa w niezrozumiałych językach.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Dzięki tym porównaniom Nicolas mógł przeanalizować swoje wizje i dostosować je delikatnie do widza tak, by ten mógł odczuwać to samo co twórca. Bruno uważa, że ci, którzy doświadczyli paraliżu sennego, będą w stanie odnaleźć się w symbolice przedstawianej przez niego. Mimo wszystko to tylko fragment jego prac, reszta jest otwartą interpretacją odbiorcy. Głównym celem autora projektu jest pokazanie osobom, które nie doświadczyły paraliżu sennego, tego, czym jest horror, który Nicolas przeżywa prawie co noc.
Dzięki tym porównaniom Nicolas mógł przeanalizować swoje wizje i dostosować je delikatnie do widza tak, by ten mógł odczuwać to samo co twórca. Bruno uważa, że ci, którzy doświadczyli paraliżu sennego, będą w stanie odnaleźć się w symbolice przedstawianej przez niego. Mimo wszystko to tylko fragment jego prac, reszta jest otwartą interpretacją odbiorcy. Głównym celem autora projektu jest pokazanie osobom, które nie doświadczyły paraliżu sennego, tego, czym jest horror, który Nicolas przeżywa prawie co noc.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Obraz
© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Obraz
© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Obraz
© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Obraz
© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Obraz
© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Obraz
© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Obraz
© © Nicolas Bruno / [nicolasbrunophotography.com](http://nicolasbrunophotography.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)