Niesamowite kształty na tafli wody. Wiemy, co i dlaczego je wytwarza

Niesamowite kształty na tafli wody. Wiemy, co i dlaczego je wytwarza14.10.2021 13:36
Niesamowite kształty na tafli wody. Wiemy, co i dlaczego je wytwarza
Źródło zdjęć: © Richard Sidey / CATERS NEWS via Forum

Zdjęcia, które Richrad Sidey wykonał w okolicy miejscowości Wanaka na Nowej Zelandii pokazują arcyciekawe zjawisko. Na wodzie powstawały kształty przypominające spiralę Fibonacciego. Jak się okazuje, to naturalne zjawisko, za które odpowiadają humbaki.

Humbaki żywią się małymi rybami oraz planktonem. Te ogromne ssaki wodne polują w grupach w bardzo charakterystyczny sposób. Wydychając powietrze tworzą coś na kształt bąbelkowej sieci. Wygląda to bardzo nietypowo i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby miłośnicy teorii spiskowych zaczęli interesować się tematem.

Technika, którą wykorzystują walenie nazywana jest siatką bąbelkową lub polowaniem bąbelkowym. Jako jedni z pierwszych pokazali to na filmie badacze z Uniwersytetu Hawajskiego. Widać na nim, jak walenie tworzą okręgi z wydychanego powietrza i wyłapują z powierzchni to, co wypłynęło na górę.

420588353986320200
Źródło zdjęć: © Richard Sidey / CATERS NEWS via Forum

Co ciekawe, nie wszystkie wieloryby polują w ten sposób. Ta sztuka jest zarezerwowana jedynie dla humbaków oraz płetwali Bryde'a. Tworzenie sieci bąbelków sprzyja zachowaniom stadnym – w rytuale myśliwskim biorą udział nawet 3 zwierzęta.

Pływają one bardzo blisko siebie, by możliwie zmniejszyć odległość między bąbelkami powietrza. W ten sposób sieć się zagęszcza, a co za tym idzie, ku górze wypływa więcej ryb i planktonu. Oprócz wypchnięcia pożywienia na powierzchnię bąbelki mają za zadanie stworzyć zaporę dymną, przez którą ofiary są zdezorientowane.

420588353986516808
Źródło zdjęć: © Richard Sidey / CATERS NEWS via Forum
420588353986582344
Źródło zdjęć: © Richard Sidey / CATERS NEWS via Forum
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)