Niesamowite kształty na tafli wody. Wiemy, co i dlaczego je wytwarza
Zdjęcia, które Richrad Sidey wykonał w okolicy miejscowości Wanaka na Nowej Zelandii pokazują arcyciekawe zjawisko. Na wodzie powstawały kształty przypominające spiralę Fibonacciego. Jak się okazuje, to naturalne zjawisko, za które odpowiadają humbaki.
Humbaki żywią się małymi rybami oraz planktonem. Te ogromne ssaki wodne polują w grupach w bardzo charakterystyczny sposób. Wydychając powietrze tworzą coś na kształt bąbelkowej sieci. Wygląda to bardzo nietypowo i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby miłośnicy teorii spiskowych zaczęli interesować się tematem.
Technika, którą wykorzystują walenie nazywana jest siatką bąbelkową lub polowaniem bąbelkowym. Jako jedni z pierwszych pokazali to na filmie badacze z Uniwersytetu Hawajskiego. Widać na nim, jak walenie tworzą okręgi z wydychanego powietrza i wyłapują z powierzchni to, co wypłynęło na górę.
Co ciekawe, nie wszystkie wieloryby polują w ten sposób. Ta sztuka jest zarezerwowana jedynie dla humbaków oraz płetwali Bryde'a. Tworzenie sieci bąbelków sprzyja zachowaniom stadnym – w rytuale myśliwskim biorą udział nawet 3 zwierzęta.
Pływają one bardzo blisko siebie, by możliwie zmniejszyć odległość między bąbelkami powietrza. W ten sposób sieć się zagęszcza, a co za tym idzie, ku górze wypływa więcej ryb i planktonu. Oprócz wypchnięcia pożywienia na powierzchnię bąbelki mają za zadanie stworzyć zaporę dymną, przez którą ofiary są zdezorientowane.