Niesamowite nagranie z pułapki fotograficznej. Niedźwiedź gonił stado koni

Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

28.06.2023 09:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uwielbiamy nagrania z pułapek fotograficznych – bez względu na to, czy to prywatne urządzenia, czy wykorzystywane przez leśników. Materiał z kanadyjskich Gór Skalistych pokazuje bardzo interesującą sytuację. Niedźwiedź gonił tam stado koni i robił to naprawdę zacięcie. To dość nietypowe dla tych dużych ssaków.

Czy niedźwiedzie umieją szybko biegać? Tak. Czy robią to często? Niekoniecznie. Ten osobnik ujęty w Górach Skalistych przez leśników pokazuje, że grizzly są bardzo nieustępliwe i szybkie. Wyobraźcie sobie, że te niedźwiedzie mogą maksymalnie osiągnąć prędkość 56 km/h, a gdy dodamy do tego ich masę wynoszącą nawet do 700 kg, mamy do czynienia z żywym taranem.

Nagranie z Kanady pokazuje najpierw dzikie konie biegnące przez strumień, a chwilę później rozpędzonego niedźwiedzia grizzly, szarżującego prosto na nie. Widać, że był to poważny pościg, a potężny misiek wcale nie zamierzał odpuścić. Okazuje się, że te zwierzęta są sporym zagrożeniem dla koni. Na filmie widać, jak blisko jest niedźwiedź, który w każdej chwili może zaatakować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tamtej okolicy działa stowarzyszenie The Help Alberta Wildies Society, które ma na celu m.in. zadbanie o dzikie konie. Te wspaniałe okazy mają w sobie domieszkę hiszpańskiej krwi i dość gęsto zasiedlają stoki Gór Skalistych w kanadyjskiej prowincji Alberta. Problem polega na tym, że niedźwiedzie grizzly upodobały sobie konie, a zwłaszcza źrebięta, jako pożywienie, co znacznie wpływa na spadek populacji tych wyjątkowych zwierząt.

Wspomniana organizacja mówi, że byłą w stanie określić od razu, co się stało z końmi i czy wszystkie przeżyły. Wystarczyłoby, żeby choć jeden z nich opadł z sił, a niedźwiedź byłby w stanie go dopaść. Natura nie ma litości dla nikogo, a grizzly walczą o swoje przetrwanie.

Po to, by stale monitorować aktywność niedźwiedzi i ich polowania na koniec, The Help Alberta Wildies Society musiałoby mieć więcej kamer, lecz tak nie jest. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedźwiedź dogonił któreś ze źrebiąt i je upolował. Tu warto dodać, że dorosły osobnik grizzly może szarżować przez ok. 3-4 km ciągiem z maksymalną prędkością, co sprawia, że jest wyjątkowo niebezpieczny.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)