Niesamowite odkrycie Amerykanów: Rzadkie zdjęcie uśmiechniętej Indianki z XIX wieku

Niesamowite odkrycie Amerykanów: Rzadkie zdjęcie uśmiechniętej Indianki z XIX wieku
Marcin Watemborski

05.06.2020 11:05, aktual.: 05.06.2020 13:05

Na początku historii fotografii, zdjęcia portretowe przeważnie były bardzo sztywne – ludzie mieli grobowe miny. W zbiorach amerykańskich Narodowych Archiwów Antropologicznych badacze trafili jednak na wyjątkowe zdjęcie. Widać na nim uśmiechniętą dziewczynę – rdzenną Amerykankę o imieniu O-o-dee.

Portret przedstawiający Indiankę O-o-dee z plemienia Kiowa powstał w 1894 roku. Jego autorem jest George W. Bretz, fotograf z ówczesnej Oklahomy. Wymiar zdjęcia to 14,5x6,4 cala, czyli około 37 x 16 cm. Niesamowitość tego obrazu nie polega jedynie na doskonałym stanie jego zachowania, ale na współczesności. Uśmiech, który dziewczyna ma na twarzy był w XIX wieku czymś bardzo rzadkim na zdjęciach.

Jest kilka wyjaśnień tego, dlaczego ludzie nie uśmiechali się na portretach. Przede wszystkim ekspozycja zdjęcia potrafiła trwać nawet kilka minut, a kto wytrzymałby nieruchomo z uśmiechem na twarzy przez ten czas? Mięśnie twarzy bardzo szybko zaczęłyby drgać, co skutkowałoby dziwną, byś może nawet przerażającą miną. Innym powodem jest to, że w tamtych czasach ludzie nie dbali o higienę jamy ustnej jak my dzisiaj, więc sporo z nich po prostu nie miało zębów lub były w opłakanym stanie.

Kadr, który widzicie znajdował się w zbiorach Narodowych Archiwów Antropologicznych, zarządzanych przez Smithsonian. Co ciekawe, portret wraz z innymi zdjęciami George’a W. Bretza został sprzedany na aukcji w 2019 roku za 43 750 dolarów (ok. 173 tys. zł). Po udostępnieniu tego zdjęcia w internecie, użytkownicy od razu zwrócili uwagę, że jest bardzo współczesne i nie oprócz stroju nic nie wskazuje na jego historyczne pochodzenie. Przecież O-o-dee z plemienia Kiowa ma na nim perłowo białe zęby, na dodatek wszystkie!

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)