Niesamowite ślimaki morskie na zdjęciach. Wyglądają jak Pokemony

Niesamowite ślimaki morskie na zdjęciach. Wyglądają jak Pokemony

Nembrotha kubaryana
Nembrotha kubaryana
Źródło zdjęć: © © Adam Hanlon / Carters News via FORUM
Marcin Watemborski
06.09.2021 13:06, aktualizacja: 06.09.2021 15:12

Chyba każdy z nas widział kiedyś anime Pokemon. Te stworki były wzorowane na prawdziwych zwierzętach i nawet podobnie nazywane. Patrząc jednak na niektóre, można od razu zauważyć nawiązanie do… ślimaków morskich!

Wszystkie zdjęcia, które zobaczycie, przedstawiają prawdziwe zwierzęta. Aż nie chce się wierzyć w to, że pod wodą żyją tak niesamowite stworzenia. Ślimaki morskie znacznie różnią się od tych naziemnych – mają nie tylko przepiękne kolory, ale również zadziwiające kształty. Czasem wyglądają jak Pokemony lub przybysze z kosmosu.

Mimo tego, że kilka lat temu było głośno o tym, jakoby ślimak winniczek był rybą, to oczywiście nie miał nic z nią wspólnego. Jednak nie można wykluczyć istnienia podwodnych stworzeń, które mają z rybami trochę wspólnego – choćby ekosystem i skrzela. Co do winniczka – nieporozumienie polegało na wwożeniu na teren Unii Europejskiej zwierząt z Madagaskaru, z wyłączeniem ryb i ślimaków (osobno!).

Chromodoris boucheti
Chromodoris boucheti© © Norbert Probst / imageBROKER via FORUM

Większość ślimaków morskich to brzuchonogi (mięczaki), które w procesie ewolucyjnym porzuciły na zawsze swoje skorupy. Zwierzęta nagoskrzelne, których są ponad 3000 gatunków, to te, które nas najbardziej interesują w kontekście dziwnie wyglądających. Są one obustronnie symetryczne, a większość z nich jest jadowita.

Nagoskrzelne są najbardziej kolorowymi zwierzętami na świecie. Dzięki utracie skorupy, ślimaki mogły wykształcić przeróżne kształty i kolory, które z jednej strony pomagają im wtopić się w otoczenie, a z drugiej odstraszać drapieżniki dzięki jaskrawemu ubarwieniu. Mimo wielu lat badań, naukowcy wciąż nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób żywiące się parzydełkowcami ślimaki chronią swój układ pokarmowy przed poparzeniem.

Nembrotha kubaryana
Nembrotha kubaryana© © Interfoto via FORUM

Oprócz nagoskrzelnych, jest więcej rodzin ślimaków morskich. Każda z nich charakteryzuje się jednak niepowtarzalnym wyglądem, który bez wątpienia może być inspiracją dla artystów.

Nembrotha purpureolineolata
Nembrotha purpureolineolata© © mauritius images GmbH / Alamy via FORUM
Ceratosoma tenue
Ceratosoma tenue© © Adam Hanlon / Carters News via FORUM
Aeolidia papillosa
Aeolidia papillosa© © Andrey Nekrasov / Zuma Press via FORUM
Jarunna funebris
Jarunna funebris© © Norbert Probst / imageBROKER via FORUM
Mexichromis mariei
Mexichromis mariei© © Adam Hanlon / Carters News via FORUM
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)