Niesamowite szczegóły odległej galaktyki. Widać je po raz pierwszy
Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował galaktykę IC 5332. Wygląda zjawiskowo, lecz to nie koniec. Nad tym samym zadaniem pochylił się Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. To dopiero robi wrażenie! Obiekt wygląda kompletnie inaczej. Widać wcześniej nieznane szczegóły.
Galaktyka spiralna IC 5332, znana również jako PGC 71775, jest oddalona od Ziemi o ok. 29 mln lat świetlnych. Głównymi jej cechami jest niesamowicie symetryczna budowa oraz bardzo delikatne przenikanie się różnych elementów. IC 5332 jest doskonałym przykładem tego, co astronomowie określają mianem "piękna".
Średnica galaktyki IC 5332 ma niecałe 66 tys. lat świetlnych, co sprawia, że jest niewiele większa od Drogi Mlecznej. Specyficzne położenie obiektu pozwala na doskonałe ujęcie go z okolic Ziemi. Wspomniana galaktyka jest skierowana niemal idealnie na wprost naszej planety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartfon Motorola Edge 30?
PGC 71775 jest obiektem obserwowanym zarówno przez Kosmiczny Telesko Hubble’a, jak i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Rzecz w tym, że "oczach" jednego i drugiego urządzenia znacznie się różni. W przypadku teleskopu Hubble’a zobaczymy bardzo gładką galaktykę, wygada wręcz na delikatną, co doskonale pokazał instrument Wide Field Camera 3 (WCF3).
Jeśli rzucimy okiem na zdjęcie wykonane przez Mid-Infrared Instrument (MIRI) z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, zobaczymy ten sam obiekt w kompletnie nowym wydaniu. Naszym oczom ukaże się "szkielet" galaktyki – ostry i kontrastowy. Europejska Agencja Kosmiczna tłumaczy, że różnice wynikają ze sposobu obrazowania instrumentów na KTH oraz KTJW, z czego ten drugi doskonale pokazał ciemne obszary oddzielające ramiona IC 5332.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii