Niesamowite zdjęcie satelitarne Wezuwiusza. Wulkan wyłania się zza chmur

Wezuwiusz, uznawany za jeden z najgroźniejszych wulkanów świata, został uchwycony na wyjątkowym zdjęciu satelitarnym. Fotografia została wykonana za sprawą Operational Land Imagera, który znajduje się na pokładzie satelity Landsat-8.

Wezuwiusz na zdjęciu satelitarnym.
Wezuwiusz na zdjęciu satelitarnym.
Źródło zdjęć: © © Joshua Stevens / Landsat / NASA's Earth Observatory
Karolina Modzelewska

16.01.2022 | aktual.: 26.07.2022 13:50

Zdjęcie opublikowane przez NASA's Earth Observatory 10 stycznia br. ukazuje wulkan Wezuwiusz, uznawany za jeden z najgroźniejszych wulkanów świata i jedyny aktywny wulkan na kontynencie europejskim. Wezuwiusz znajduje się we Włoszech. Leży pomiędzy Neapolem i Pompejami, w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej.

Na zdjęciu, które zostało wykonane przez amerykańskiego satelitę Landsat-8, widać Wezuwiusza, który wyłania się zza gęstych, białych chmur. Ich układ sprawia, że wulkan znajduje się w centralnym punkcie, co tylko podkreśla jego majestatyczność. Na fotografii można również dostrzec kalderę, czyli duże, przypominające misę zagłębienie, tworzące się, gdy wulkan wybucha, a następnie się zapada.

Zdjęcie ukazuje też odcinek dużego górskiego grzbietu Monte Somma, który jest północnym stokiem Wezuwiusza i stanowi integralną część kompleksu wulkanicznego o nazwie Somma–Wezuwiusz.

Najsłynniejsza erupcja Wezuwiusza miała miejsce w 79 roku n.e. Lawa zniszczyła rzymskie Pompeje i znajdujące się niedaleko miasto Herkulanum. Inny, poważny wybuch wulkanu miał miejsce w 1944 roku. Lawa wydobywająca się z Wezuwiusza zniszczyła wówczas wioskę San Sebastiano. Eksperci cały czas obserwują aktywność sejsmiczną wulkanu i na bieżąco informują o potencjalnych zagrożeniach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)