Niesamowite zdjęcie kanionu na Marsie. NASA ujawnia kadr z HiRISE

Niesamowite zdjęcie kanionu na Marsie. NASA ujawnia kadr z HiRISE
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

18.02.2021 09:49, aktual.: 26.07.2022 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aparat HiRISE orbituje wokół Marsa w ramach misji rozpoznawczej Czerwonej Planety. Wśród dostarczonych zdjęć, pojawił się kadr pokazujący nie tylko interesującą, ale i piękną formację, która z czerwienią nie ma nic wspólnego. Tak z bliska wygląda kanion w Valles Marineris.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przyjrzeli się z bliska zdjęciom dostarczonym przez HiRISE – aparat NASA, który ma za zadanie badanie powierzchni Marsa w ramach rekonesansu. Może to być wstęp do rozwoju teorii powstania dolin Czerwonej Planety.

Valles Marineris (łac. Doliny Marinera) to system kanionów na Marsie, na wschód od Tharsis. Jego długość to około 5000 km, a szerokość to ok. 200 km. Głębokość została określona na 5-8 km, a miejscami nawet do 11 km.

Obecnie naukowcy nie wiedzą, jak powstało Valles Marineris, ale jedna z hipotez dotyczy pęknięcia, które powstało miliardy lat temu, gdy Mars jeszcze stygł. Jest to największy kanion w całym Układzie Słonecznym. Dla porównania – jest około 10 razy dłuższy i 5 razy głębszy niż Wielki Kanion na Ziemi.

Na podstawie nowych zdjęć z HiRISE, naukowcy z Arizony opracowują teorię dotycząca powstania zapadliska. Według nich mogło ono powstać wskutek topnienia lodu, który zamienił się w rwące rzeki. Nieregularny kształt i ostre krawędzie Valles Marineris sugerują, że wielokrotnie występował tam cykl zamarzania i rozmarzania. Dotychczas szczegóły widoczne na dnie kanionu były niedostrzegalne.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)