Niesamowity film pokazuje obracający się dysk lodowy na estońskiej rzece

Niesamowity film pokazuje obracający się dysk lodowy na estońskiej rzece
Paweł Ziemiński

20.01.2019 17:12, aktual.: 26.07.2022 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszy raz w życiu widzę takie zjawisko. Na estońskiej rzece Vigala powstała kra w formie dysku, która powolutku się obraca, tworząc wrażenie jakby była ogromną lodową płytą winylową. Filmowiec Raimo Pauser ujął to na filmie z drona.

Dziwne zjawisko obracającego się dysku lodowego zostało zaobserwowane na rzece wcześniej w 2004, 2009 i 2013 roku. Kilka dni temu jednak zwróciło ono ogromną uwagę internatów dzięki filmikowi Raimo Pausera. Dość spory dysk lodowy obraca się powolutku, a pełny obrót trwa około 14 minut. Obecnie zdążył przymarznąć z jednej strony, ale istnieje szansa, że znowu zacznie się kręcić.

Jääratas Vana-Vigalas

Kra na rzece Vigala ma około 23 metrów średnicy i na całej długości znajdowała się kilka centymetrów od brzegu. Główny prąd wody sprawił, że lód zaczął się obracać. Mieszkańcy żyjący nieopodal rzeki mówią, że najbardziej znany estoński znachor Aleksander Heintalu (Vigala Sass) mógł czerpać stamtąd swoją moc.

Poruszająca się dookoła kra lodu jest poparciem życiowego motta estońskiego uzdrowiciela ludowego, które brzmiało: ”Wszystko wokół nas jest ożywione lub pełne zycia”. Jak widać na załączonym filmie – żadna ludzka siła nie działa na lodowy dysk. To czysta moc natury!

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)