Niesamowity wir reniferów ujęty z drona na bezludnej, mroźnej równinie

Niesamowity wir reniferów ujęty z drona na bezludnej, mroźnej równinie
Marcin Watemborski

01.04.2021 11:20, aktual.: 26.07.2022 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele zwierząt wykazuje dziwne zachowania stadne. Renifer, podobnie jak owce, podążają często za osobnikiem, który znajduje się przed nimi. Prowadzi to do zapętlenia stada. Takie zjawisko udało się ująć na odległym zakątku Rosji.

Stadne zwierzęta krążące wokół jakiegoś punktu lub nawet i nie bywają bohaterami wielu nagrań w internecie. To jednak jest inne, bo pokazuje zdarzenie z perspektywy lotu ptaka. Na Twitterze zrobiło istną furorę, gromadząc ponad 55 tysięcy serduszek i ponad 1,6 miliona wyświetleń.

Renifery potrafią się zapętlić. Dosłownie. Ich zachowanie to pokłosie zaufania do członków stada. Każdy kolejny osobnik idzie za ogonem tego, który jest przed nim. Jeśli dojdzie do tego, że przewodnik stada wykonując manewr dojrzy innego osobnika i pobiegnie za nim, dosłownie poprowadzi owce na manowce, tudzież renifery. Co ciekawe – zwierzęta biegają przeważnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, praktycznie nigdy nie zdarza się zwrot w lewo.

Innym powodem takiego zachowania jest chęć ochrony przed drapieżnikami. Przewodnik stada wykonuje zwroty celowo, ponieważ atakującemu trudniej będzie dopaść pojedynczego osobnika, gdy tak wiele zwierząt jest w ruchu. Prędzej zostanie stratowany.

Autorem nagrania jest rosyjski fotograf Lew Fedosejew, który zarejestrował interesujące zachowanie na otwartym terenie zaśnieżonego Półwyspu Kolskiego. Patrząc na nie z góry można pomylić je bez problemu z wirującymi w wodzie rybami a na zatrzymanym obrazie nawet z gniazdem. Natura jest nieprzewidywalnie piękna!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)