Fotografowie w drodze tematem jubileuszowego Fotofestiwalu w Łodzi
Tematyka tegorocznego łódzkiego Fotofestiwalu ma nie tylko zabrać widzów w różna zakątki świata, ale również zapoznać ich z różnymi gatunkami fotografii.
12.05.2016 | aktual.: 26.07.2022 19:04
Głównym tematem 15. Fotofestiwalu jest szeroko rozumiana podróż. Hasło „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze” ma nawiązywać do reinterpretacji fotografii podróżniczej, osobistych wypraw, reportaży podróżniczych, migracji ludzi oraz ładnych obrazków przywiezionych z różnych regionów Ziemi.
[photo position="undefined"]76286[/photo]
Wystawa „Road Trips” pod kuratelą dyrektor artystycznej festiwalu, Alison Nordström, będzie prezentowała prace 11 fotografów, którzy zagłębili się w temat odrębnych kultur i badali w nich znaczenie fotografii. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace m.in. Kadira van Lohuziena, założyciela agencji Noor i członka rady nadzorczej World Press Photo. Będziemy mogli podziwiać również projekt Theo Baarta i Carego Markerinka i prace takich twórców jak: Francoise i Daniel Cartier oraz Rita Leistner.
Kolejną prezentacją będzie wystawa grupowa pod tytułem „Displaced”, która traktuje o problematyce podróżowania z konieczności – ucieczki. Współtworzący ją artyści opowiadają historie uchodźców z całego świata. W ramach tego przedsięwzięcia będzie można zobaczyć cykl „Tam, gdzie śpią dzieci” Magnusa Wennmana, który zdobył uznanie na wielu konkursach fotograficznych.
Warto również zwrócić uwagę na jedno z ważniejszych wydarzeń w trakcie Fotofestiwalu – Atlas Sztuki oraz wystawę Roberta Rauschberga, który jest uważany za pierwszego artystę postmodernistycznego. Będzie to największa wystawa prac tego twórcy w Polsce.
Podczas festiwalu zagości również ekspozycja prac Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli agencji Magnum Photos, pod tytułem „Obywatel Świata”. Ten urodzony w Warszawie fotograf przemierzył wiele tysięcy kilometrów w samotnej tułaczce po świecie. W swojej twórczości skupił się na dokumentowaniu losów dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie. Obok jego prac będzie można zobaczyć film „The mexican suitcase”, opowiadający o losach zaginionych negatywów Chima, Capy oraz Taro.
Wydarzenie uświetni 10 projektów finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz ekspozycja laureatów Leica Oskar Barnack Award. W sekcji DISCOVERY będzie gościła selekcja zdjęć Adél Koleszár – węgierskiej fotografki dokumentującej niebezpieczne przedmieścia Mexico City.
W ramach programu filmowego będzie można zobaczyć filmu związane z fotografią w reżyserii Trishy Ziff oraz Khalika Allaha. Oprócz tego odbędzie się premiera nowej produkcji HBO - „Mapplethorpe: Look at the Pictures”, która opowiadaj o jednym z najbardziej odważnych, kontrowersyjnych i płodnych amerykańskich artystów.
[photo position="undefined"]76284[/photo]
W całej Łodzi nie zabraknie wystaw w sekcji OFFROAD – odbędzie się ich ponad 20. Będzie miał miejsce również jeden z największych w Europie przeglądów portfolio pod okiem specjalistów z całego świata.
Temat książek fotograficznych nie został zaniedbany – odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę książek biorących udział w najbardziej prestiżowym konkursie publikacji fotograficznych na świecie – Paris Photo – Aperture Foundation PhotoBook Awards. Rozstrzygnięte zostanie również współzawodnictwo związane z Fotograficzną Publikacją Roku 2016.
Festiwal odbędzie się w dniach 9-19 czerwca. Otwarcie będzie miało miejsce 9. czerwca w Art_Inkubatorze przy ulicy Tymienieckiego 3, o godzinie 19:00.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Fotofestiwalu oraz Facebooku.