Nietypowy gość w Morzu Bałtyckim. "Sieje spustoszenie w sieciach rybackich"

Nietypowy gość w Morzu Bałtyckim. "Sieje spustoszenie w sieciach rybackich"

Błękitny krab na Wyspie Sobieszewskiej
Błękitny krab na Wyspie Sobieszewskiej
Źródło zdjęć: © Facebook
Konrad Siwik
28.12.2022 12:59

Kalinek błękitny nazywany też krabem błękitnym lub niebieskim został zauważony na Morzem Bałtyckim. W sieci pojawiło się zdjęcie tego amerykańskiego gatunku, który sieje spustoszenie w sieciach rybackich w Morzu Śródziemnym.

Pojawienie się tego nietypowego gościa nad polskim morzem nie jest powodem do radości. Choć kreatura dzięki swojemu po części kobaltowemu umaszczeniu wygląda naprawdę imponująco, w rzeczywistości jest wyjątkowo inwazyjnym gatunkiem. Zagraża on nie tylko rybom, ale także naszemu rodzimemu krabowi brzegowemu.

Na kraba błękitnego natknęła się podczas spaceru Agnieszka Wojkowska mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej stanowiącej część Gdańska. "Zrobiłam mu kilka zdjęć i zostawiłam na miejscu. Dopiero po opublikowaniu przez znajomego zdjęć w mediach społecznościowych zdałam sobie sprawę, że miałam do czynienia z niespotykanym krabem" – wyjaśnia Wojkowska w rozmowie z oficjalnym portalem miasta Gdańsk.

Niespotykany okaz napotkany 25 grudnia przy zejściu nr 8 na plaży na Wyspie Sobieszewskiej okazał się jednak martwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kalinek błękitny nad Morzem Bałtyckim

Uwagę na to znalezisko zwrócił Rafał Maciaszek, naukowiec z SGGW prowadzący projekt Łowca Obcych, który podzielił się zdjęciem kraba na Facebooku. "Jest to największy krab, którego stwierdzono w Polsce. Największym regularnie obserwowanym jest inwazyjny gatunek obcy – krab wełnistoręki. Oprócz niego, w Morzu Bałtyckim i bliskim jego sąsiedztwie można znaleźć także obcego krabika amerykańskiego. Jedynym rodzimym gatunkiem kraba w Morzu Bałtyckim jest krab brzegowy, znany też jako raczyniec jadalny" – pisze zoolog.

Maciaszek zaznacza również, że kalinek błękitny już "sieje spustoszenie w sieciach rybackich w Morzu Śródziemnym, lokalnie doprowadzając do sytuacji, w których ryby wcale się już nie łowią". Dodaje także, że nie jest to pierwszy przypadek zaobserwowania niebieskiego kraba w Polsce.

"Ten amerykański gatunek już raz został stwierdzony w wodach krajowych, a konkretniej w Jeziorze Dąbie kilka lat temu. Ostatnio, kolejny osobnik został zaobserwowany na Wyspie Sobieszewskiej" – pisze Maciaszek, dodając, że kalinek konkuruje z rodzimym dla Bałtyku krabem brzegowym.

"Mamy tutaj przykład inwazji gatunków inwazyjnych na gatunki inwazyjne. Oczywiście, do tego wszystkie by nie doszło, gdyby nie interwencja człowieka, przez co gatunki te zostały sztucznie przeniesione poza ich naturalne zasięgi i zmuszone do odnalezienia się w obcych im światach, gdzie doprowadzają do ich wyniszczania" – wyjaśnia zoolog, jednocześnie apelując o dokumentowanie obserwacji tego gatunku poprzez ich sfotografowanie.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)