Niezwykle jasny meteor nad Francją. Całe niebo rozbłysło światłem

Niezwykle jasny meteor nad Francją. Całe niebo rozbłysło światłem

Bolid nad Francją.
Bolid nad Francją.
Źródło zdjęć: © Facebook | Lubuscy Łowcy Burz
Marcin Watemborski
13.02.2023 12:31, aktualizacja: 13.02.2023 14:22

W nocy z 12 na 13 lutego 2023 r. nad Francją zaobserwowano wspaniałe zjawisko. W atmosferze spalił się meteor, który był bardzo jasny. Eksperci mówią, że był to "bolid", czyli bardzo rzadki i jasny obiekt.

Film, który zamieścili na swoim Facebooku Lubuscy Łowcy Burz, wywołał niemałe poruszenie wśród społeczności. Widać tam meteor, który spala się w atmosferze nad francuskim niebem. Na początku jest to jasny obiekt, który w pewnym momencie rozbłyska jeszcze jaśniej i znika.

Administratorzy strony napisali, że był to bolid, czyli meteor o jasności większej niż Wenus. Rzadkie zjawisko powstaje wówczas, gdy w atmosferę wpada meteor o wielkości kilku do kilkunastu centymetrów. Pędzi on z prędkością do kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, wskutek czego zaczyna się spalać i jasno świecić. Jego przelotowi często towarzyszy huk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W zależności od wielkości bolidu, może on się spalić całkowicie lub nie. Jeśli tak się nie stanie, to część spada na ziemie jako meteoryt. Takie zjawisko zdarza się nieoczekiwanie. Same bolidy jednak towarzyszą rojom meteorytów, które regularnie możemy obserwować co roku, jak Perseidy czy Geminidy.

Bolidy są niezwykle ważne z punktu widzenia astronomów. Każde wystąpienie zjawiska powinno zostać szczegółowo opisane i zgłoszone do odpowiedniego organu. W Polsce obserwacja boliców zajmuje się Polska Sieć Bolidowa. Dla naukowców bardzo wartościowe są również nagrania, takie jak to z Francji. Na ich podstawie można dużo powiedzieć o samym bolidzie i odnotować jego wystąpienie co do sekundy.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)