Niezwykle rzadka scena polowania. Niedźwiedź płynął za reniferem

Niezwykle rzadka scena polowania. Niedźwiedź płynął za reniferem

Niezwykle rzadka scena polowania. Niedźwiedź płynął za reniferem
Źródło zdjęć: © Izabela Kulaszewicz
Karolina Modzelewska
29.11.2021 18:39, aktualizacja: 26.07.2022 14:18

Zdjęcia wykonane przez dr Izabelę Kulaszewicz, biolożkę z Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiają wyjątkową scenę polowania w pobliżu norweskiego archipelagu Svalbard. Niedźwiedź polarny gonił swoją ofiarę w wodzie, złapał, topił, a następnie wyciągnął na brzeg, aby rozpocząć posiłek.

Scena polowania została zaobserwowana przez zespół badawczy z polskiej stacji naukowej, w któ®ego skład wchodziła m.in. dr Izabela Kulaszewicz. Doszło do niej w sierpniu 2020 roku, czyli w okresie, kiedy lód morski cofa się, co wpływa na dostępność fok, będących głównym pożywieniem niedźwiedzi polarnych.

Ekspertom udało się udokumentować całe zdarzenie. Serwis Phys, podkreśla, że nagrany wówczas film jest pierwszym, który pokazuje niedźwiedzia polarnego polującego na renifera. Zarówno na zdjęciach, jak i na nagraniu można zobaczyć, jak młoda samica goni samca renifera i podąża za nim w lodowatej wodzie. Drapieżnik łapie swoją ofiarę, topi, a następnie wyciąga na brzeg, aby ją zjeść.

Obraz
© Izabela Kulaszewicz

Zdarzenie oraz wcześniejsze obserwacje dotyczące zdobywania pokarmu przez niedźwiedzie polarne były na tyle unikalne, że dr Izabela Kulaszewicz, prof. Lech Stempniewicz oraz dr Jon Aars postanowili je opisać. Artykuł ich autorstwa Yes, they can: polar bears Ursus maritimus successfully hunt Svalbard reindeer Rangifer tarandus platyrhynchus ukazał się na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Polar Biology.

Naukowcy w swojej pracy zaznaczyli, że zaobserwowane zdarzenie sugeruje, że niedźwiedzie polarne coraz częściej żerują na zwierzętach lądowych, aby zrekompensować sobie ograniczoną dostępność fok. Jest to najprawdopodobniej związane ze zmianami klimatu oraz pogarszającymi się warunkami żerowiskowymi niedźwiedzi polarnych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)