Niezwykle rzadki obupłciowy kardynałek ujęty na zdjęciu

Wiem, że po przeczytaniu tytułu zastanawiacie się: ”O co tu chodzi?!”. I słusznie. Rzecz jednak ma się tak, że ptak, którego widzicie na zdjęciu faktycznie jest pół samcem, pół samicą. To rzadkie zjawisko występuje u praktycznie wszystkich ptaków, ale u kardynałków jest to wyjątkowo dobrze widoczne.

Niezwykle rzadki obupłciowy kardynałek ujęty na zdjęciu
Źródło zdjęć: © © Shirley Caldwell / [Facebook](https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2391262597550746&set=a.157051434305218&type=3&theater)
Paweł Ziemiński

Shirley Caldwell – miłośniczka ptaków z Pensylwanii – zrobiła piękne zdjęcia z okna swojej kuchni. Widać na nich gynandromorficznego kardynałka. Oznacza to, że jego organizm ma jednocześnie żeńskie i męskie cechy płciowe. Wyróżnia go kolor czerwony, charakterystyczny dla samca oraz żółto-bury, odpowiadający samicy.

W tym przypadku jest to dwustronna asymetria – połowa ciała ma kolor typowy dla samca, druga zaś dla samicy. Zmiana ta musiała powstać podczas bardzo wczesnego stadia rozwoju ptaka, gdy jego organizm składał się z 8 do 64 komórek.

Exclusive Video Reveals Half-Male, Half-Female Cardinal | Nat Geo Wild

Ornitolodzy bardzo rzadko mają do czynienia z tego typu przypadkami. Występuje ono u wszystkich gatunków, lecz jest zauważane tylko w przypadku, gdy dorosły samiec znacznie odróżnia się od samicy. Gynandromorfizm występuje, gdy osobnik ma chromosomy ZZ oaz ZW, czyli ZZW – chromosomy ZZ odpowiadają za męskie cechy, natomiast ZW za żeńskie.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)